My Favorite Movies


  1. imboop56
  2. Betty

Die Hard~
The Long Kiss Goodnight~
The Day After Tomorrow~
Frequency

  imboop56's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
I NEVER get tired of watching this movie. The action, the suspense, the humor, the adrenalin pumping... John McClane gets himself into some tricky spots - but he manages to save the day! Love it, love it, love it!
2
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
This is a long movie, but the action is pretty fast paced, and when you combine Geena Davis and Samuel L. Jackson, you just KNOW there's going to be a lot of laughs along the way! GREAT movie with a lot of action! Awesome!
3
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
This movie is so realistic, it scares the hell out of me! *shivers* VERY GOOD movie with plenty of suspense, and the graphics are amazing.
4
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
What a concept! This is a feel good story with complications! The suspense is high, the 'whodunit' factor is definitely there, and the climax of the movie leaves you breathing a sigh of relief. I liked the ending too! LOL
5
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
Will Smith and Martin Lawrence have that unique bond that just makes them the perfect pair of bumbling detectives who always end up getting the bad guy! I don't think ANY movie has ever made me laugh so hard. The action is WAY high and I think this one was much better than the first!
6
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
Gosh, this movie is so emotionally charged, it almost makes you afraid of what might happen next. Awesome movie, simply awesome!
7
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
This movie is a masterpiece of suspense and action. The graphics are superb, the plot is fast paced and I could and have watched this one many many times! Terminator 1 was a great movie, but they sure came a long way when they put this one together! BRAVO!!!
8
Blade 1998,  R)
Blade
I'm a sucker for action movies! And this one does not disappoint! I've watched this movie dozens of times. Excellent!
9
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
A VERY intense and suspense-filled movie. Denzel is awesome, as usual! I'm sure I will watch this one many more times. Definitely in my Top 10!
10
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
Exciting, romantic, funny and fast paced adventure that stars a gorgeous Catherine Zeta Jones and an always sexy Antonio Banderas. It's as enjoyable to watch the 5th time as it was the first!
11
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Mel Gibson is simply a fantastic actor who always makes you believe HE IS that person he is portraying. A very emotionally moving movie that draws you in and has you on the edge of your seat til the very end. Excellent, simply excellent.
12
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
How many times can you cry while watching a movie? Okay - this movie had me in tears three different times the first time I watched it. I don't usually get THAT torn up by any movie! Romance, action, suspense and intensity are all HIGH in this one. A MUST SEE.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments