My Favorite Movies


  iluvnabroc's Rating My Rating
1
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
i loved it its one of my favorite movies of all time
2
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
Solyaris (Solaris)
good grafics
3
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
emtreamly funny
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
i thot that it was really good exspecially if u like a romance movie
5
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
i thot that it was a really good movie considering im not usuallly one for magic and wut not but ya i think i might actually reavaluate my prognosis on the subject
6
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
7
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Its great if u like musicals but luckly for me i LOVE them but anyway its a really good movie!!!!
8
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
This is a really good movie but i think that theres to much nudity and language but other than that its a really great movie it really explins how the Germans treated the Jews and how the Jews were killed and all that stuff but its a really GOOD movie
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
stupid and funny at the same time
11
Enemy of the State 1998,  R)
12
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
one of my fav.
13
What Women Want 2000,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
Superman 1978,  PG)
18
Superman 2005,  Unrated)
19
Batman Begins 2005,  PG-13)
20
Batman Returns 1992,  PG-13)
21
Batman & Robin 1997,  PG-13)
22
Batman Forever 1995,  PG-13)
23
Batman Beyond - The Movie 1999,  Unrated)
24
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
25
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
26
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
27
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
interesting and funny
28
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
29
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
30
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
very interesting
31
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
32
Vertical Limit 2000,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
34
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
very touching
35
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
i loved it
36
State Fair 1945,  Unrated)
37
My Fair Lady 1964,  G)
38
I, Robot 2004,  PG-13)
39
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
40
West Side Story 1961,  PG)
41
Wild Wild West 1999,  PG-13)
42
Man of La Mancha 1972,  PG)
43
The King and I 1999,  G)
44
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
45
The Rock 1996,  R)
46
Mr. Nanny 1993,  PG)
47
Nanny McPhee 2006,  PG)
48
Evolution 2001,  PG-13)
49
She's the Man 2006,  PG-13)
50
The Truman Show 1998,  PG)
51
Show Boat 1951,  Unrated)
52
The Terminal 2004,  PG-13)
53
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
54
Fantastic Four 2005,  PG-13)
55
White Christmas 1954,  Unrated)
56
A Christmas Carol 1984,  PG)
57
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
58
The Passion of the Christ 2004,  R)
59
Armageddon 1998,  PG-13)
60
Oliver Twist 1999,  PG-13)
61
Romeo and Juliet 1976,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments