My Favorite Movies


  iluvdorks77's Rating My Rating
1
American Pie 1999,  R)
American Pie
funnyest movie ever
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
one of the best love storys ever if i had to pick one movie to watch the rest of my life this would be it
3
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
awsome love story with a twist
4
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
yah i know i am a sucer for love storys
5
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
not a love story but is over all a really cute movie
6
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
kind of a kidish movie but i love it
7
The Butterfly Effect 2004,  R)
8
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
sssssoooooooooo SAD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
9
Willow 1988,  PG)
Willow
the miget babys are so cute
10
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
11
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
12
Just Friends 2005,  PG-13)
13
The Girl Next Door 2004,  R)
14
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
SO FUNNY
15
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
16
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
17
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
18
Bogus 1996,  PG)
Bogus
one of the sadest movies ever and it doesnt help that halie joel osman is so cute
19
Fly Away Home 1996,  PG)
Fly Away Home
such a cute movie
20
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
sad but funny
21
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
22
Not Another Teen Movie 2001,  R)
23
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
24
Saw II 2005,  R)
Saw II
i love these movies the suspense and the twists are so awsome
25
White Chicks 2004,  PG-13)
26
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i love this movie it is the sweetest love movie i have ever seen
27
I Think I Love My Wife 2007,  R)
28
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
29
A Cinderella Story 2004,  PG)
30
Uptown Girls 2003,  PG-13)
31
Rumor Has It 2005,  PG-13)
32
The Waterboy 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments