Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  iluvbam4lyfe's Rating My Rating
1
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
This is my all time favorite movie. I can't wait for the sequel. :]
2
Lost Boys: The Tribe 2008,  R)
Lost Boys: The Tribe
Okay. Okay It was'nt as good as the first one, but It was pretty damn close. Everyone said It sucked but I thought It was great! I loved It!!! :]
3
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Ohh wow. This movie was frickin great. Im soo glad I finally got to see it. It was pretty sad and funny in some parts. I always cry watching this movie because River Phoenix has passed away. (RiP RiV3R PHo3NiX! We miss you. ) He was such a great actor, and probably a very great person also. This is definately a favorite. Ilovethismovie. :D Must See.
4
The Ringer 2005,  PG-13)
The Ringer
Wow, I love Johnny Knoxville; Hes soo sexy. Anyways the cover of this movie explains it; But hey I loved it! :D
5
Anaconda 1997,  PG-13)
Anaconda
I was so scared of this movie when I was a little kid. Now I really love it. It never gets old, especially when Jon Voight gets it. Haha.
6
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004,  PG-13)
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid
Oh muh gawd. Johnny Messner is soo damn hot. Mmm. :D. This movie never gets old either. Much like the first one.
7
Skinwalkers 2007,  PG-13)
Skinwalkers
This movie is important to me because of my Native American heritage. Skinwalkers are real. Study it. But besides the fact. The movie is good. Watch it.
8
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
This movie was really great. It also has a great soundtrack. It was a very disturbing movie, and It actually made me cry for some reason.
9
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood 1996,  R)
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood
Love this movie. Omg!
10
Mortuary 2005,  R)
Mortuary
This movie was FxiNG amazing. I love it I love it. I reccommend it to anybody, especially if you love Dan Byrd!

:]
11
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3) 2004,  Unrated)
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3)
Wow. I loved this movie soo much. Feldman: She thought I was sexy.
Kid: Yea until you started playing w/ your dolly.
Feldman: I wasn't playing w/ my... Dolly?
Wow. That was supposed to be perverted. Oh you gotta see it.!
12
Crocodile 2000,  R)
Crocodile
This used to be my favorite movie. And it still is one of them. Probably because Chris Solari (Duncan) is f***ing sexy. Haha. It is pretty bloody. So if you like gore this is a movie for you. Im gonna go ahead and warn you that it has pretty poor creature effects. But not the worst I've seen. <3
13
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
I absolutely love this movie. Rider Strong was soo sexy in this movie! Yea. Uhm. You've gotta see this movie. It's actually kinda funny.
14
Dream a Little Dream 1989,  PG-13)
Dream a Little Dream
This movie was f***ing awesome. Corey Haim was so sexy in this movie. Oh my god. I wanted him. Well Corey Feldman and Corey Haim were hot but damn! Corey Haim. God. But besides that. It was very confusing and I liked it. Glad I finally seen it.
15
Tremors 1990,  R)
Tremors
Love this movie. Kevin Bacon and Fred Ward are super amazing. Kinda cute to. Everyone should see it. It takes place in a small town called Perfection, Nevada. These mosters can sense you through vibrations in the ground. Really creepy.
16
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
Tremors 2: Aftershocks
Obviously the first one was the best but this movie was really good. Yea the worms have turned, into something kinda funny looking. Must see.
17
Tremors 3 - Back to Perfection 2001,  PG)
Tremors 3 - Back to Perfection
I liked this movie okay. A**blasters. And Shawn Christian. Yowza! Hottie in a Horror. Watch this movie.
18
Jaws 1975,  PG)
Jaws
ilovejaws<3. Oh Wow. Idk how many times I've seen this movie. I watch It everytime It comes on. Its wierd but I cried like a baby when Quint died. Haha. Thats sad.
19
Darkwolf 2002,  R)
Darkwolf
This movie rocked! I loved it. I recommend It to just about anyone who likes lycan/werewolf movies.
20
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
<3 This movie rocked. It was'nt that scary but It was really funny. "Im Tired Of These Mothf***ing Snakes On This Mothaf***ing Plane" Ya Digg!
I reccommend this movie to anybody.
21
Insecticidal 2005,  R)
Insecticidal
One crazy ass movie. I mean crazy. Ehh. It was ok though. Watch it if you like them cheesy movie's.
22
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Wow. This movie made me cry. Mahn It's soo sad. And It has great acting. Super great. Depp and DiCaprio. Wow. Idk what else to say.
23
Critters 1986,  PG-13)
Critters
Hahaha. iloved thismovie. It was soo funny. It reminded me of Gremlins. Like those little thigs were cute It a very wierd way. I loved it though. Oh mahn Terrence Mann was hott in this movie. Haha. W/ his big bazooka. Wow.
24
Critters 2 - The Main Course 1988,  PG-13)
Critters 2 - The Main Course
This was my least favorite out of all of the sequels. But it was still ok.
25
Critters 3 - You Are What They Eat 1991,  PG-13)
Critters 3 - You Are What They Eat
My favorite one out of the sequels. Ohh I thought DiCaprio was soo damn cute in this movie. But I haven't seen it in a while so I don't remember much about it. Pretty good for a Sci-Fi.
26
In The Woods 1999,  R)
In The Woods
Ok. This MoVi3 is beast, but the monsters. Yea even more beast than the movie itself. Im still scared to go "In The Woods". I probably always will be. I really reccommend this movie.
27
Bad Moon 1996,  R)
Bad Moon
I liked this movie so much when I first seen it I had to go out and buy it. A very good werewolf movie. Maybe the best. Very f***ing gruesome. Ugh gross. But soo awesome!
28
The Cellar 1989,  R)
The Cellar
Yea this MoVi3 was ok, but the monster scared the hell outta me! Im still scared to walk into the basement. LoL. So thats why I give this movie a 3 star rating.
29
Silent Predators 1999,  Unrated)
Silent Predators
This was an awesome movie. If you like movies like Anaconda or any movie that has to do w/ snakes you should watch this. This movie is V3RY realistic and more likely to actully happen, and Im not saying that it will.
30
Sorority House Massacre II (Night Frenzy) (Nighty Nightmare) 1992,  R)
Sorority House Massacre II (Night Frenzy) (Nighty Nightmare)
This movie is pretty good. Probably more of a movie for guys because of all the naked chicks. LoL. But besides the fact it was very good. Recommended.
31
Freeway 1996,  R)
Freeway
This movie was great great great. Very disturbing though. Kiefer and Reese did an amazing job acting in this movie. You must see this movie.
32
Children of the Corn 1984,  R)
Children of the Corn
This movie was okay. But it really scared the hell outta me when I was young. Haha.
33
Demonic Toys (Dangerous Toys) 1991,  R)
Demonic Toys (Dangerous Toys)
This is pretty ghetto but I thought Bentley Mitchum was hott. Haha. This movie was pretty cool. Especially the ending. And it was funny as hell. Great!
34
May 2002,  R)
May
Uhm. Yea Wow. This movie made me sick.! Ugh. And it pissed me off because she killed the cat! Omg! Gross!
35
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Good movie. One of Jolie's earlier films. Very good. It made me cry. It kinda reminds me of my life.
36
The Breed 2006,  R)
The Breed
I believe this movie may have changed the way I think about dogs for the rest of my life. It was really good and I reccommend this movie to anyone who likes a really wierd/good movie.
37
Blood Surf (Krocodylus) 2000,  R)
Blood Surf (Krocodylus)
Ehh. This movie was pretty good. Blood Surfing, very cool sport. Hahaha. It was sad when Jeremy [Joel West] Died. But, yea watch this if you are bored.
38
Trilogy of Terror 1975,  R)
Trilogy of Terror
Wow this movie was wierd. But I liked it.
39
Monster 2003,  R)
Monster
This movie was ok. It keeps you interested all the way through. Kinda disgusting to. Those two girls are lesbians. Eww. Gross.
40
Slither 2006,  R)
Slither
Great Movie. I seen it like in 07. It was very good pretty disgusting. Which makes it even better. I reccommend it to horror fans and gore whores. Great Great Movie.
41
Skinned Alive 1989,  Unrated)
Skinned Alive
One freaking weird ass movie. -_- Ugh. Nasty.
42
The Thirteenth Year 1999,  Unrated)
The Thirteenth Year
This movie is really cute. So is Chez Starbuck. Haha. This movie is reccommended to anybody.
43
Hatchet 2006,  R)
Hatchet
Pretty cheap. Haha. But really gory and has a pretty good story line. I loved it. I think its a must see. :]
44
Ice Queen 2005,  R)
Ice Queen
I give this movie 2stars because it was kinda sucky in a way. It was supposed to be scary I think, but it was more funny.
45
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
Okkay. This movie was okay. It pissed me off when Billy got it, and I thought the ending sucked. Good plotline and setting though.
46
Vampires 1998,  R)
Vampires
Awesome moviee. Loved it. Had humorous punchlines. It was a good laugh and a good scare! Must see.
47
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)
Dickie Roberts - Former Child Star
Ohh wow. I really loved this movie. I kinda lyk choked on my popcorn laughing at this movie. It was embarassing! Haha. Its also a must see.
48
Mirrors 2008,  R)
Mirrors
Kiefer Sutherland was the reason I liked this movie. Seriously. It was pretty good though. Lol.
49
The Shining 1980,  R)
The Shining
Jack Nicholson was great in this movie. Really great acting. I havent seen this movie in a few years, I need to watch it again.
50
License to Drive 1988,  PG-13)
License to Drive
I finally got to see this movie thanks to xXxXHorrorFanxXxX. She told me it was on and I watched it. Iloved it. It was hilarious. Aha what Id give to be Heather Graham. Haha.
51
Python 2000,  R)
Python
Ohh wow. Casper Van Dien! :D. Super hottie. Haha. Lmfao! I really liked this movie probably because of Robert Englund! I love that old man. I thought it sucked when that hot guy in the bathroom got it. !
52
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 2006,  R)
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
Wow. This movie bored the hell outta me. But for some reason I actually liked it. This movie is about this kid who supposedly died even though he didnt and blah blah blah. And he "comes back" and kills the people he picked out. Stoners, Hos, Jocks, Whores, and a Virgin. One hell of a combo right? Lol.
53
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Omg. I cried my fucking eyes out watching this movie! My stepmom told me watch it, and I did. Also very glad I did. I strongly recommend this movie.
54
Saw 2004,  R)
Saw
Gross.
But Great.
I loved when the dude sawed his leg off.
55
Saw II 2005,  R)
Saw II
Twisted
But great.
I loved it when the woman jumped into the pit of needles.
It was awesome.
56
Saw III 2006,  R)
Saw III
This one was my least favorite out of the Saw movies.
But my favorite part was at the end when the woman was doing the surgery on Jigsaw. It was nasty but oh so great.
57
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Twas okay.
Not great, but okay.
58
Saw V 2008,  R)
Saw V
Was the best of all the Saw movies.
It was sick, like woah sick.
But I loved it.
The beginning was nasty (axe pendulum swinging chopping that hot dude in half).
And the ending was pretty grody ( hand in the slicer ripping their hands in half). Ohh yeah. Twisted.
59
Napoleon 1994,  G)
Napoleon
When I was little this was my favorite movie.
60
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Omfg Cary Elwes is yummy. But this movie is very interestingg! Iloveit, I always have and always will!
61
Sharks in Venice 2009,  R)
Sharks in Venice
Yoo. Stephen Baldwin is a hottie. Hahaa. I'm watching this on Sci-Fi tonight.
62
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
Holyy Shiit! My Brother was watching this and got me interested. Now I'm very glad I watched it. Thank's Gary. Yu gave me a new favorite.
63
Wind Chill 2007,  R)
Wind Chill
Ashton Holmes is a hottie. Hahaa this movie made me cryy.
64
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
Loved this movie as a child, and still do. Corey Feldman was frickin adorable. :]. This is a must see!
65
Weird Science 1985,  PG-13)
Weird Science
Sum funny shiit!
Yu gotta see it.
Lmao.
:D
66
Superbad 2007,  R)
Superbad
Haha. McLovin, Lmao!
It is a must see, but only watch it if yer high cause if yer not, yu won't understand it.
Haha.
67
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
The Karate Kid Part II
Really really fell in love with this movie.
68
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Dude, I love it.
I can't get tired of it.
Seen it so many times, and still cry lyk a little girl everytime.
Josh Hutcherson is a fucKing hottie yo!
69
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
Holy shit!
New favorite comedy!
Imma buy me sum of this "Pineapple Express"
Lmao
Must See.
70
Captivity 2007,  R)
Captivity
Fucking gross!
Ilove it.
71
Spirit Trap 2005,  R)
Spirit Trap
Hell yes...
It wasn't all tht great but worth a watch when yer bored.
72
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Fuck. Fuck. Fuck.
Mother mother fuck. Mother mother fuck fuck. Mother fuck mother fuck.
Noise noise noise.
1 2 1 2 3 4
Noise noise noise.
Smokin weed, smokin weed.
Doin' coke, drinkin beers.
Drinkin beers, beers beers.
Rollin' fatties, smokin blunts.
Who smokes the blunts? We smoke the blunts.
Rollin' blunts and smokin um'
<>
15 bucks, little man, put that shit in my hand.
If that money doesn't show then you owe me owe me owe.
My jungle love.
Oh e oh e oh.
I think I wanna know ya know ya ... yeah, what.
73
Arachnophobia 1990,  PG-13)
Arachnophobia
Loed this movie as a kid. I watche it the other night and I still do.
74
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
Dude, Johnny Knoxville is sexy.
I think thats why the movie was good.
75
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I thought Tim Curry was a cute trannie. Haha. Its fer-real a must see.
76
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Ehh just yer average movie. Seen it to much.
77
The Crow: City of Angels 1996,  R)
The Crow: City of Angels
Dude this movie is soo sad. Soo is Vincent Castellanos.
78
Pumpkinhead 1988,  R)
Pumpkinhead
i really really liked this movie after it was all said and done, i put off watching it for months cause i thought it would be gay, but hey.. i was wrong.
i thought bunt, (brian bremer was a cutie)
:D
79
Leprechaun 1993,  R)
Leprechaun
the old movies are the best
hence..
you have the movie leprechaun
80
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
really really good movie.
i liked the second one better though.
81
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
Wrong Turn 2: Dead End
dude!! jonesy is fucking sexy!! (:
i'd so tap tht.lol
ths movie was completely completely disgusting.
buuut, thts what made it good.i loved it.
82
Yeogo goedam 4: Moksori (Whispering Corridors 4: The Voice) (High School Girl's Ghost Story 4: Voice Letter) (Ghost Voice) 2005,  Unrated)
Yeogo goedam 4: Moksori (Whispering Corridors 4: The Voice) (High School Girl's Ghost Story 4: Voice Letter) (Ghost Voice)
wasn't as scary as i expected it to be but it was actually very good. i watched it wid english subtitles.
83
Candyman 1992,  R)
Candyman
This movie was really good. I mean sick but good also very sad. Tony Todd is an amazing actor. ilovedit<3.
84
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
Candyman 2 - Farewell to the Flesh
Great movie also. Sick/Twisted. Great. One I'll never forget. Complete classic. Although Ill never watch It by myself.
85
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
Candyman 3: Day of the Dead
Wow. The best of all 3 Candyman movies. The best. I remember watching this w/ my mom when I was like 4. Haha. She was a horror freak.
86
The Haunting in Connecticut 2009,  PG-13)
The Haunting in Connecticut
I loved it. Thought it was a masterpiece.
87
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
I don't even know what to say about this one...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments