My Favorite Movies
Give list a short description
| iloveoz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 2 |
P.S. I Love You 2007, PG-13)
This movie was awesome. Great story line and the actors were supberb. I love Lisa Kudrow and she didn't let me down. Kathy Bates is the best and who doesn't adore the cute Hilary SwanK? |
|
| 3 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 4 |
Sex and the City 2008, R) |
|
| 5 |
The Brave One 2007, R)
Oh My God!! Erica Bain a.k.a Jodie Foster is totally amazing in this movie. I laughed, I cried, I cheered, I cheered more, I didn't want it to end but when it did it ended in a way that left me feeing soooo good. If I could, I'd give this movie 10 stars. Waiting for the judicial system to take care of things? Not Erica Bain!! Woooo Hoooo |
|
| 6 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 7 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 8 |
The Astronaut Farmer 2007, PG) |
|
| 9 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 10 |
Radio 2003, PG) |
|
| 11 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 12 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 13 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 14 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 15 |
August Rush 2007, PG) |
|
| 16 |
Where the Heart Is 2000, PG-13) |
|
| 17 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 18 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 19 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 22 |
Opal Dream 2005, PG) |
|
| 23 |
Music of the Heart 1999, PG) |
|
| 24 |
Flightplan 2005, PG-13) |
|
| 25 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 26 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |
|
| 27 |
Prancer 1989, G) |
|
| 28 |
Pacific Heights 1990, R) |




























