Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ilovemypigs5's Rating My Rating
1
The Remains of the Day 1993,  PG)
The Remains of the Day
I loved this movie and I thought both Anthony Hopkins and Emma Thompson were Brilliant
2
Woman of the Year 1942,  Unrated)
3
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
4
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
5
Victor Victoria 1982,  PG)
6
Sense and Sensibility 1995,  PG)
7
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
I loved this movie so much! I laughed the entire time and I did not see one part I did not like!
8
Dead Again 1991,  R)
9
Flags of Our Fathers 2006,  R)
10
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 1966,  Unrated)
11
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
12
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
13
The Sound of Music 1965,  G)
14
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
I thought this movie was very funny. The jokes are not right in your face. They are suttle, which makes them even funnier
15
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I thought each person's story was very original and very real. The whole movie was done well and I loved it
16
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
17
Move Over Darling 1963,  Unrated)
18
Mrs. Harris 2005,  Unrated)
19
Nanny McPhee 2006,  PG)
20
A Very Brady Sequel 1996,  PG-13)
21
Pillow Talk 1959,  Unrated)
22
Soapdish 1991,  PG-13)
23
The Brady Bunch Movie 1995,  PG-13)
24
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
One of my all time favorite movies for a handfull of reasons!
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
26
The Aviator 2004,  PG-13)
27
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
Must Love Dogs
This movie just makes me so happy. Just a really great romantic movie
28
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
This movie was so funny! I loved the song that they made up for some quick cash ^_^
29
Moonstruck 1987,  PG)
30
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
This movie is the best horror film! Anthony Hopkins is great

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments