My Favorite Movies


  ilovelucy1951's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I just saw this today! It was the best movie I have seen in a long time!!!
2
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Beautiful movie. The music is totally amazing!
3
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
This is a really good musical. Definetely one of my favorites!!
4
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
Audrey's first! It's great!
5
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
Oh my gosh! This is so funny! Katherine and Cary were both hilarious!
6
Can-Can 1960,  Unrated)
Can-Can
Great movie!
7
Darling Lili 1970,  G)
Darling Lili
I love this movie!
8
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Love it! This is a must-see for any classic movie lover! This is the ultimate classic!
9
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
This movie is absolutley hilarious!
10
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Classic family movie! Nobody's Disney collection is complete without this!
11
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
This is a really cute movie.
12
Pillow Talk 1959,  Unrated)
Pillow Talk
The first movie I saw Doris Day and Rock Hudson in. I liked it alot.
13
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
Loved the cast in this movie! The BEST love story ever made!
14
Annie 1981,  PG)
Annie
Who doesn't like Annie?
15
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Love the music, love the cast, I just love this movie!
16
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
Guess Who's Coming to Dinner
I finally saw this movie! Amazing!!!!!!!!!!!!!!!
17
Without Love (1945) 1945,  Unrated)
Without Love (1945)
One of my favorite movies ever!!!!!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments