My Favorite Movies
| Ilopilleri89's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 2 |
Elina - Som om jag inte fanns (As If I Didn't Exist) 2003, Unrated) |
|
| 3 |
The Shining 1980, R) |
|
| 4 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 5 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 6 |
Poika ja ilves (Tommy and the Wildcat) 1998, Unrated) |
|
| 7 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 8 |
Alien 1979, R) |
|
| 9 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 10 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 11 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 12 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 13 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 14 |
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003, Unrated) |
|
| 15 |
Species 1995, R) |
|
| 16 |
The Witches of Eastwick 1987, R) |
|
| 17 |
Evil (Ondskan) 2006, G) |
|
| 18 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 19 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Äideistä parhain (Den Bästa av mödrar) (Mother of Mine) 2005, Unrated) |
|
| 21 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R) |
|
| 22 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 23 |
The Princess and the Pirate: Sandokan the TV Movie 1995, Unrated) |
|
| 24 |
Dark Floors 2008, R) |
|
| 25 |
Herra Huu 1973, Unrated) |
|
| 26 |
The Lady Vanishes 1938, PG) |
|
| 27 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 28 |
The Skin I Live In 2011, R) |



























