My Favorite Movies


  illeagle81's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
In my opinion, this is one of the greatest movies there is.
5
Office Space 1999,  R)
6
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
7
Slap Shot 1980,  R)
Slap Shot
It's not even a competition, this is the best hockey movie ever made.
8
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
9
Menace II Society 1993,  R)
10
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
11
Amores Perros 2000,  R)
12
Braveheart 1995,  R)
13
Old School 2003,  R)
14
The Boondock Saints 2000,  R)
15
American History X 1998,  R)
16
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
17
The Usual Suspects 1995,  R)
18
Memento 2000,  R)
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
American Psycho 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments