My Favorite Movies


  ilich's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
2
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Awesome!
3
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Definitely 5 stars!!
5
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Marvelous tragedy.... The performance of the antagonists (Malfoy & Snape) sent the right message from the books. The last 30 minutes were just perfect.

The HP6 book is one of my fave and this movie has gained this right too. BRILLIANT!
6
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
I'm in love with this movie!!
7
Twilight 2008,  PG-13)
8
Constantine 2005,  R)
9
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
I like the 3 movies!! But this one is something special.
10
Joseph 1995,  Unrated)
11
The Interpreter 2005,  PG-13)
The Interpreter
It deserves 10 stars!
12
Les Miserables 1998,  PG-13)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
KABRONA!!!
14
Something the Lord Made 2004,  Unrated)
15
Silent Hill 2006,  R)
16
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
The best best MOVIE! One of my favs!
17
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Love it.
18
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
It made me laugh a lot!!!!
19
Beetlejuice 1988,  PG)
20
Romancing the Stone 1984,  PG)
21
She's the Man 2006,  PG-13)
22
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Almost five stars for make me cry all along the movie. Two sweet love stories that made me cry like a child.
23
The Lake House 2006,  PG)
24
Inception 2010,  PG-13)
Inception
"Dreams feel real while we're in them. It's only when we wake up that we realize something was actually strange."

Inception is an non-stop ingenious mind trip.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments