My Favorite Movies


  1. iLeelodia
  2. iLe

Assolutamente non in lista di preferenza.

  iLeelodia's Rating My Rating
1
Freaks 1932,  Unrated)
2
8 1/2 1963,  Unrated)
3
It's a Wonderful Life 1946,  G)
4
Casablanca 1942,  PG)
5
Persona 1966,  Unrated)
6
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
7
Almost Famous 2000,  R)
8
Vertigo 1958,  PG)
9
Little Miss Sunshine 2006,  R)
10
The Godfather, Part III 1990,  R)
11
Cecil B. Demented 2000,  R)
12
Rear Window 1954,  PG)
13
The Godfather 1972,  R)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
Reservoir Dogs 1992,  R)
16
Manhattan 1979,  R)
17
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
18
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
19
Wings of Desire 1987,  PG-13)
20
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) 1969,  PG)
21
The Big Lebowski 1998,  R)
22
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
23
Fight Club 1999,  R)
24
Snatch 2001,  R)
25
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
26
The Untouchables 1987,  R)
27
M 1931,  Unrated)
28
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
29
The Seventh Seal ,  Unrated)
30
A Clockwork Orange 1971,  R)
31
Young Frankenstein 1974,  PG)
32
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
33
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
34
Zelig 1983,  PG)
35
Annie Hall 1977,  PG)
36
Blade Runner 1982,  R)
37
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
38
The Way We Were 1973,  PG)
39
2046 2004,  R)
40
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
41
Sabrina 1954,  Unrated)
42
The Hustler 1961,  Unrated)
43
Mystic River 2003,  R)
44
Brainscan 1994,  R)
45
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
46
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
47
Dial M for Murder 1954,  PG)
48
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
49
The Green Mile 1999,  R)
50
Donnie Brasco 1997,  R)
51
3-Iron ,  R)
52
Seom (The Isle) 2000,  Unrated)
53
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
54
The Truman Show 1998,  PG)
55
The Usual Suspects 1995,  R)
56
The Life of David Gale 2003,  R)
57
La Haine (Hate) 1995,  R)
58
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
59
The Notebook 2004,  PG-13)
60
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
61
Garden State 2004,  R)
62
Amores Perros 2000,  R)
63
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
64
The Evil Dead 1981,  R)
65
Funny Games 1998,  Unrated)
66
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
67
Juno 2007,  PG-13)
68
He Died With A Felafel In His Hand 2001,  R)
69
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
70
Citizen Kane 1941,  PG)
71
Crank 2006,  R)
72
Ghost World 2001,  R)
73
Control 2007,  R)
74
The Dark Knight 2008,  PG-13)
75
High Fidelity 2000,  R)
76
Milk 2008,  R)
77
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
78
Elizabethtown 2005,  PG-13)
79
Harold and Maude 1971,  PG)
80
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
81
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
82
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
AWESOME!
83
Ghost Town 2008,  PG-13)
84
The Hangover 2009,  R)
85
Inglourious Basterds 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments