My Favorite Movies


  ikero's Rating My Rating
1
Ugetsu monogatari 1953,  Unrated)
2
Sansho the Bailiff 1954,  Unrated)
3
Kuroi Ame (Black Rain) 1989,  Unrated)
4
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
5
Day for Night 1973,  PG)
6
Jalsaghar (The Music Room) 1958,  Unrated)
7
A Woman Under the Influence 1974,  R)
8
Be With Me 2005,  Unrated)
9
Boyfriends and Girlfriends (L'ami de mon amie) 1987,  R)
10
Zelig 1983,  PG)
11
The Life of Oharu (Saikaku ichidai onna) 1952,  G)
12
5x2 (5 x 2: Five Times Two) 2004,  R)
13
En la Cama (In Bed) 2005,  Unrated)
14
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
15
Bugsy Malone 1976,  G)
16
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
17
São Paulo, Sociedade Anônima (São Paulo S/A) 1965,  Unrated)
18
Glue 2006,  Unrated)
19
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
20
Äideistä parhain (Den Bästa av mödrar) (Mother of Mine) 2005,  Unrated)
21
Private Property (Nue propriete) 2006,  Unrated)
22
Paris Je T'aime 2006,  R)
23
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
24
Ponette 1996,  Unrated)
25
Elsa y Fred 2005,  PG)
26
War of the Buttons 1994,  PG)
27
The Secret Garden 1993,  PG)
28
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
29
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
30
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
31
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
32
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
33
Blue Velvet 1986,  R)
34
Charade 1963,  G)
35
City Lights 1931,  G)
36
Dancer in the Dark 2000,  R)
37
Dreams 1990,  PG)
38
Goodbye Dragon Inn 2003,  Unrated)
39
Russian Ark 2002,  Unrated)
40
Le Grand Voyage 2004,  Unrated)
41
Jigokumon (Gate of Hell) 1953,  Unrated)
42
The Great Dictator 1940,  G)
43
How Green Was My Valley 1941,  Unrated)
44
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem 2003,  Unrated)
45
The Kid 1921,  Unrated)
46
Little Miss Sunshine 2006,  R)
47
The Lost Weekend 1945,  Unrated)
48
The Makioka Sisters (Sasameyuki) 2011,  Unrated)
49
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
50
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
51
Match Point 2005,  R)
52
Metropolis 1927,  PG-13)
53
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
54
Modern Times 1936,  G)
55
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) 2003,  R)
56
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
57
Pauline At The Beach 1983,  R)
58
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) 1974,  R)
59
Pickpocket 1959,  Unrated)
60
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
61
Rear Window 1954,  PG)
62
Riding Alone for Thousands of Miles 2005,  PG)
63
Singin' in the Rain 1952,  G)
64
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
65
Tokyo Story ,  Unrated)
66
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) 2005,  Unrated)
67
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
68
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
69
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
70
Tian bian yi duo yun (The Wayward Cloud) 2005,  Unrated)
71
Vive l'Amour 1994,  Unrated)
72
Interview 2007,  R)
73
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) 2004,  NC-17)
74
Dans Paris (Inside Paris) 2006,  Unrated)
75
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007,  Unrated)
76
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) 2006,  Unrated)
77
Sugar 2004,  R)
78
The Conrad Boys 2006,  Unrated)
79
The Witnesses (Les Temoins) 2007,  Unrated)
80
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
81
Tan Lines 2007,  Unrated)
82
Shortbus 2006,  Unrated)
83
Father and Son 2003,  PG-13)
84
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
85
Wandâfuru raifu (After Life) 1998,  Unrated)
86
Autumn Tale (Conte d'Automne) 1998,  PG)
87
Le Rayon vert (The Green Ray) (Summer) 1986,  R)
88
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) 1976,  PG)
89
Paranoid Park 2007,  R)
90
La Sconosciuta (The Unknown) (The Other Woman) 2006,  R)
91
Wild Tigers I Have Known 2006,  Unrated)
92
Shelter 2007,  R)
93
The Iron Ladies (Satree lek) 2001,  Unrated)
94
Law of Desire 1986,  NC-17)
95
Volver 2006,  R)
96
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
97
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
98
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
99
Tacones Lejanos (High Heels) 1991,  R)
100
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
101
What Have I Done to Deserve This? (Qu he hecho yo para merecer esto!!) 1984,  Unrated)
102
O Bandido da Luz Vermelha (The Red Light Bandit) 1969,  Unrated)
103
Stromboli 1950,  Unrated)
104
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
105
Gonin (The Five) 1995,  Unrated)
106
India Song 1975,  Unrated)
107
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) 2007,  PG)
108
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
109
Soom (Breath) 2007,  Unrated)
110
Savage Grace 2007,  Unrated)
111
The White Balloon (Badkonake sefid) 1995,  Unrated)
112
Together (Tillsammans) 2000,  R)
113
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956,  Unrated)
114
Tokyo koshin-kyoku (Tokyo March) 1929,  Unrated)
115
Tokkan kozo (A Straightforward Boy) 1929,  Unrated)
116
Wasei kenka tomodachi (Fighting Friends: Japanese Style) 1929,  Unrated)
117
Shiraz 1929,  Unrated)
118
Tokyo Sonata (Tokyo Sonata) 2008,  PG-13)
119
Strangers (Zarim) 2008,  Unrated)
120
Fuera de Carta (Chef's Special) 2008,  Unrated)
121
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
122
La Guerre des Boutons (War of Buttons) 1962,  Unrated)
123
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway) 1960,  Unrated)
124
The Young Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort) 1969,  G)
125
Okuribito (Departures) 2008,  PG-13)
126
Amreeka 2009,  PG-13)
127
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) 2009,  R)
128
Away We Go 2009,  R)
129
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
130
Tokyo! 2008,  Unrated)
131
Mammoth (Mammut) 2009,  R)
132
J'ai tué ma mère (I Killed My Mother) 2009,  Unrated)
133
Non Ma Fille, Tu N'iras Pas Danser (Making Plans for Lena) 2009,  Unrated)
134
Donne-moi la main (Give Me Your Hand) 2008,  Unrated)
135
Patrik 1,5, (Patrik Age 1.5) 2010,  PG)
136
Avant que j'Oublie (Before I Forget) 2007,  Unrated)
137
J'embrasse pas (I Don't Kiss) 1991,  Unrated)
138
LOL (Laughing Out Loud) 2009,  Unrated)
139
As Melhores Coisas Do Mundo 2010,  Unrated)
140
Hell 2006,  Unrated)
141
Ponyo 2008,  G)
142
Hideaway (Le Refuge) 2009,  R)
143
Life During Wartime 2009,  R)
144
Sex and the City 2008,  R)
145
Abel 2010,  Unrated)
146
Les Plages d'Agnès (The Beaches of Agnes) 2008,  Unrated)
147
Poetry 2010,  Unrated)
148
On Tour (Tournée) 2010,  Unrated)
149
Bananas 1971,  PG-13)
150
Sleeper 1973,  PG)
151
Annie Hall 1977,  PG)
152
Loose Cannons (Mine Vaganti) 2010,  Unrated)
153
The Tree 2011,  Unrated)
154
Dieta Mediterranea 2009,  Unrated)
155
Tetro 2009,  R)
156
Gion bayashi (A Geisha) 1953,  Unrated)
157
The Illusionist (L'illusionniste) 2010,  PG)
158
127 Hours 2010,  R)
159
In A Better World 2011,  R)
160
Serendipity 2001,  PG-13)
161
Dumplings (Gaau ji) 2004,  Unrated)
162
Midnight in Paris 2011,  PG-13)
163
Sidewalls 2011,  Unrated)
164
Weekend 2011,  Unrated)
165
A Chinese Tale (Un cuento chino) 2011,  Unrated)
166
J'aime regarder les filles 2011,  Unrated)
167
Après le sud (Heat Wave) 2011,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments