My Favorite Movies


  1. ikathexy
  2. Igneous

Give list a short description

  ikathexy's Rating My Rating
1
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
2
Cold As Summer 2002,  Unrated)
Cold As Summer
Oh, I mistook this for an excellent Sydney film from about the same time called I think A Cold Summer. ?think the director had immigrated from New Zealand.
3
Mad Max 1979,  R)
4
Turkey Shoot (Escape 2000) 2008,  R)
5
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
6
Blue Velvet 1986,  R)
7
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning)
I saw this at the Valhalla when I was still a schoolboy.
8
Romper Stomper 1993,  NC-17)
9
Barry McKenzie Holds His Own 1974,  Unrated)
Barry McKenzie Holds His Own
I saw this at the Paddington RSL of all places. Cameo stars Gough and Margaret were in the audience, and got a standing ovation when they entered, unannounced. I wept at that, and that just started me off. I missed about half the fillum crying with laughter. I'd really never seen anything like this and it'll be a long time before anyone makes a film like this again.
10
The Year My Voice Broke 1987,  PG-13)
The Year My Voice Broke
This was presented at the Valhalla by Popcorn Taxi on its twentieth anniversary. It's a beautiful film.
11
Two-Lane Blacktop 1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments