My Favorite Movies


  ikarooz's Rating My Rating
1
Glory 1989,  R)
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
Patton 1970,  PG)
4
Top Gun 1986,  PG)
5
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Jaaaaaack was so good even way back in the '70s
6
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Zuzu's petals, Zuzu's petals!
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
I actually like this one better than The Godfather.
8
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
We saw this in a packed theatre. I recall it being very quiet during the heavy scenes (i.e. Sonny's execution, the horsehead)
9
The Boys in Company C 1977,  R)
The Boys in Company C
Most underrrated, obscure film of the VietNam War genre
10
Armageddon 1998,  PG-13)
11
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
Why can't we ALL just get along? We are all generally the same type of folks. hard working, passionate,loving Americans. The true enemies are MISUNDERSTANDING and INTOLERANCE.
12
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
Beam ME up
13
Philadelphia 1993,  PG-13)
14
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
More people need to see this one!
15
Shaft 1971,  R)
Shaft
"Well, I'm talkin' 'bout SHAFT!"
16
Shaft 2000,  R)
Shaft
Very good remake!
17
Platoon 1986,  R)
Platoon
Very intense battle scenes.
18
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
"I'm your Huckleberry...."
19
Hour of the Gun 1967,  Unrated)
Hour of the Gun
Very good adaptation.
20
Fatal Attraction 1987,  R)
Fatal Attraction
Wabbit stew, anyone?
21
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
"Be afraid, be very afraid"
22
The Flight of the Intruder 1990,  PG-13)
The Flight of the Intruder
Little known, underrated film about the unsung heroes that cleared the way for the infantry.
23
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
24
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Bruce Willis is great as he saves the world from an interstallar object(sound familiar?). Milla Jovovich is gorgeous and Gary Oldman does another great villian. great quote by Korbin Dallas(Willis) "You wanna play is soft we'll play it soft, you wanna play it hard, we'll play it hard..." Amazing specials for it's time. Costumes are fabulous. I've seen it over 100 times...yes it's that enthralling.
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
"I've got a bad feeling about this..."
26
Carmen - A Hip Hopera 2001,  PG-13)
Carmen - A Hip Hopera
mmmmm..... BEYONCE', in red....mmmm
27
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
My favorite
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
"I love you..." "I know..."
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
" Are you an angel?"
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Saddest plot of the group. Nothing sucks more than when heroes and children a murdered
32
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
33
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
"(Then)you guys are astronauts on some kind of star trek..."
34
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
"This better not be another Russian spy job!"
35
Star Trek Generations 1994,  PG)
36
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
37
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Sometimes you have to respect the"bad guy" or the actors portrayal. Ricardo nails Khan's psyche.
38
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
The Star Trek producers find the best actors!
39
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
40
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
The end was too predictable. I like Michael in G II. This one has too many flashbacks.
41
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
I loved the scene in the pizza parlor, when Scotty calls. KIRK: "I asked you to never call me here".
42
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
PIXAR's best , so far. Billy Crystal is hysterical!
43
Cars 2006,  G)
Cars
I need more Cars, in my life
44
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
"The only thing that does any work around here is my *** **** truck!"
45
Men in Black II 2002,  PG-13)
46
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
Star Trek V - The Final Frontier
I give it props only because I love the series. The script is weak. "CYBOCK" WTF? With all the writing talent they have and they come up with "CYBOCK" for Spock's brothers name?
47
Suburban Commando 1991,  PG)
Suburban Commando
Any fan of Hulk Hogan or fun family flicks will did this. It was fun!
48
Flaming Star 1960,  PG)
Flaming Star
Elvis proves that he can act.
49
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
In this sci-fi spoof Jaaaaack takes on three characters, including the President. An All Star cast headed by Rod Steiger make this a sure bet.
50
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
One is enough!
51
Mission To Mars 2000,  PG)
52
Robinson Crusoe on Mars 1964,  Unrated)
53
Superman 1978,  PG)
54
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
55
Superman Returns 2006,  PG-13)
56
Superman II 1981,  PG)
57
Superman III 1983,  PG)
58
Commando 1985,  R)
59
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
60
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain 1998,  PG)
61
Carmen Jones 1954,  Unrated)
62
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
63
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
64
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
65
Steel Magnolias 1989,  PG)
66
Toy Story 1995,  G)
67
Toy Story 2 1999,  G)
68
Toy Soldiers 1991,  R)
69
The Toy 1982,  PG)
70
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
LOL all thought it! Ben Stiller is a crackup!
71
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
FLAME ON!
72
The St. Valentine's Day Massacre 1967,  Unrated)
73
Helter Skelter (Massacre in Hollywood) 1976,  Unrated)
74
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
One of my fav Pixar flix. I played with ants all through my child hood. This is how I figured they lived! 2 fun E
75
Days of Thunder 1990,  PG-13)
76
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
TC rocks as a blue collar human
77
When Worlds Collide 1951,  G)
78
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
79
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
80
Planet of the Apes 1968,  G)
81
Treasure Planet 2002,  PG)
82
Forbidden Planet 1956,  G)
83
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
84
Batman 1989,  PG-13)
85
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
YES!!!!!
86
Antz 1998,  PG)
87
Up in Smoke 1978,  R)
88
Let's Do It Again 1975,  PG)
89
The Witches of Eastwick 1987,  R)
90
Straight Talk 1992,  PG)
91
Do the Right Thing 1989,  R)
92
The Longest Day 1962,  G)
93
The Longest Yard 1974,  R)
94
Blazing Saddles 1974,  R)
95
Blue Streak 1999,  PG-13)
96
The Green Berets 1968,  G)
97
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Sad story with excellent acting. Michael Clark Duncan is superb! Tom Hanks, well when isn't he good?
98
The Towering Inferno 1974,  PG)
99
True Lies 1994,  R)
100
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I saw a 1998 version call ICE that I believe this movie was drawn from. The title was even one of the lines
101
Conan the Barbarian 1982,  R)
102
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
103
Beverly Hills Cop 1984,  R)
104
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
105
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
Believable? Hmmmm maybe not all of the implants would work. Still, great movie. I'd wager scientists are working on the concept
106
Robocop 2 1990,  R)
Robocop 2
Why did they have to kill Lewis?
107
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
I like Arnold! He makes great action flicks. This one is too cool! Ronny Cox makes a great bad guy, as usual. Great specials.
108
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
Simone (S1m0ne)
A little known Pacino flick showing how gullible we can be when it come to our actors.
109
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
PRICELESS! I saw it in Vienna back in '75 with townspeople who remembered the filming.
110
The Music Man 1962,  G)
The Music Man
Underrated. Excellent , overall. I loved the small singing groups and the honoring of the temperance movement
111
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
112
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
GORY!
113
Shrek 2001,  PG)
Shrek
I am still laughing!
114
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
2 fun e for words
115
Gardens of Stone 1987,  R)
Gardens of Stone
JC at his best. Great depiction of the Old Guard.
116
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
FUNNY FUNNY FUNNY
**** YEAH!
117
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
RLRRLRLLRLRRLRLLRLRRLRLLRLRRLRLLRLRRLRLLRLRRLRLLRLRRLRLLRLRRLRLLRLRRLRLLRLRRLRLLRLRRR
If you know what that means....write me.
118
Twister 1996,  PG-13)
Twister
I love weather. HATE what tornadoes do, but Helen Hunt is HOT!!!!!!
119
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
Jesus Christ Superstar
"Tried for three years, seems like thirty...."
120
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
Omen III: The Final Conflict
Was Sam Neil perfect for this role, or what? "Nazarene, you have won nothing!"
121
The Omen 2006,  R)
The Omen
"Look Damien! this is all for you!!!"
122
Damien: Omen II 1978,  R)
123
Spy Kids 2001,  PG)
Spy Kids
Very clever. POWER TO THE CHILDREN
124
Spy Hard 1996,  PG-13)
Spy Hard
Leslie Neilsen is just soooo funny in this. It take great writ ing talent to make spoofs work. This one does. Weird Al's singing and subsequent exploding head put it over the top.
125
Flashdance 1983,  R)
Flashdance
Saw it once, in the theatre and in pieces on network. Excellent dancing. Too bad Jennifer Beals wasn't doing the dancing. Still, SHE IS HOT
126
Taps 1981,  PG)
Taps
OUTSTANDING! Great movie, even thought you realize early in the film that the plans the kids have will never work. Tom Cruise set the stage for his future.
127
Angels in the Outfield 1994,  PG)
Angels in the Outfield
Great remake. Danny Glover and Christopher Lloyd were good.
128
TRON 1982,  PG)
TRON
The movie came out after the video game became so popular. Excellent special effects. "GREETING PROGRAMS!"
129
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Best supporting Actress? I love Whoopie but I've seen better acting from her.
130
Ghost in the Machine 1993,  R)
Ghost in the Machine
Cool movie. Cutting edge for the day. I still watch it once or twice a year
131
The Time Machine 1960,  G)
The Time Machine
I want one!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments