My Favorite Movies


  ihateclowns's Rating My Rating
1
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008,  Unrated)
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana)
inanilmaz eglenceli bir film!
2
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu)
kieslowski harikasi!
3
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses)
unutulmayacak bir film!
4
Arizona Dream 1993,  R)
Arizona Dream
müziklerine taparim!
5
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
6
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
her seyi ile dört dörtlük bir film!
7
The Crow 1994,  R)
8
Dancer in the Dark 2000,  R)
9
The Fountain 2006,  PG-13)
10
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
11
Big Fish 2004,  PG-13)
12
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
13
Beetlejuice 1988,  PG)
14
Good Bye, Lenin 2002,  R)
15
Im Juli. (In July) 2000,  Unrated)
16
Breaking the Waves 1996,  R)
17
Trainspotting 1996,  R)
18
Wild At Heart 1990,  R)
19
The Acid House 1998,  Unrated)
20
A Clockwork Orange 1971,  R)
21
Iris 2001,  R)
22
Natural Born Killers 1994,  R)
23
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
24
Blue Velvet 1986,  R)
25
Dogville 2003,  R)
26
Manderlay 2005,  Unrated)
27
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
28
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
29
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
30
Volver 2006,  R)
31
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
32
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
33
A Short Film About Killing 1987,  Unrated)
34
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
35
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
36
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
37
Eyes Wide Shut 1999,  R)
38
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
39
Mulholland Drive 2001,  R)
40
Eraserhead 1977,  R)
41
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
42
The Elephant Man 1980,  PG)
43
Lost Highway 1997,  R)
44
Rosemary's Baby 1968,  R)
45
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
46
Before the Rain (Pred dozhdot) 1994,  Unrated)
47
Reconstruction 2003,  PG-13)
48
Birdy 1984,  R)
49
The Prestige 2006,  PG-13)
50
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
51
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
52
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
53
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
54
Full Metal Jacket 1987,  R)
55
Lolita 1962,  Unrated)
56
Ed Wood 1994,  R)
57
Vertigo 1958,  PG)
58
Psycho 1960,  R)
59
Babel 2006,  R)
60
Amores Perros 2000,  R)
61
21 Grams 2003,  R)
62
Diary of a Chambermaid (Le Journal d'une femme de chambre) 1964,  Unrated)
63
Belle de jour 2002,  R)
64
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
65
The Ring 2002,  PG-13)
66
The Ring Two 2005,  PG-13)
67
Funny Games 1998,  Unrated)
68
Snatch 2001,  R)
69
Cache (Hidden) 2005,  R)
70
A Very Long Engagement 2004,  R)
71
Kika 1993,  R)
72
5x2 (5 x 2: Five Times Two) 2004,  R)
73
Sous le sable (Under the Sand) 2000,  R)
74
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
75
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004,  PG-13)
76
The Usual Suspects 1995,  R)
77
Taxi Driver 1976,  R)
78
13 Tzameti 2005,  Unrated)
79
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
80
The Butterfly Effect 2004,  R)
81
The Hours 2002,  PG-13)
82
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
83
Factotum 2005,  R)
84
Bonnie and Clyde 1967,  R)
85
Roman Holiday 1953,  Unrated)
86
A History of Violence 2005,  R)
87
The Return (Vozvrashcheniye) 2003,  Unrated)
88
Down by Law 1986,  R)
89
Cold Mountain 2003,  R)
90
Crash 2005,  R)
91
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
92
V for Vendetta 2006,  R)
93
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
94
Kafka 1991,  PG-13)
95
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
96
Being John Malkovich 1999,  R)
97
Do You Remember Dolly Bell? 1986,  Unrated)
98
Te doy mis ojos (Take My Eyes) 2006,  Unrated)
99
Donnie Darko 2001,  R)
100
Frida 2002,  R)
101
Jules and Jim 1962,  Unrated)
102
Schindler's List 1993,  R)
103
Angel Heart 1987,  R)
104
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
105
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
106
Reservoir Dogs 1992,  R)
107
Jackie Brown 1997,  R)
108
Pulp Fiction 1994,  R)
109
Sin City 2005,  R)
110
Exiles (Exils) 2004,  Unrated)
111
Swing 1998,  R)
112
The Tango Lesson 1997,  PG)
113
Times and Winds (Bes vakit) 2006,  Unrated)
114
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) 2005,  PG-13)
115
Kurz und schmerzlos (Short Sharp Shock) 1998,  Unrated)
116
Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul 2005,  Unrated)
117
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
118
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
119
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)
120
Pride and Prejudice 2005,  PG)
121
Hamlet 1990,  PG)
122
Sleepy Hollow 1999,  R)
123
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
124
Philadelphia 1993,  PG-13)
125
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
126
The Science of Sleep 2006,  R)
127
Little Children 2006,  R)
128
The Illusionist 2006,  PG-13)
129
Rebecca 1940,  Unrated)
130
Notorious 1946,  Unrated)
131
Naked Lunch 1991,  R)
132
Inland Empire 2006,  R)
133
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
134
Hilary and Jackie 1998,  R)
135
The Decalogue 1988,  Unrated)
136
Tacones Lejanos (High Heels) 1991,  R)
137
Mary Reilly 1996,  R)
138
Uzak (Distant) 2002,  Unrated)
139
Climates (Iklimler) (The Climate) 2006,  Unrated)
140
Onegin 1999,  R)
141
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
142
Forrest Gump 1994,  PG-13)
143
Insomnia 1997,  Unrated)
144
Godsend 2004,  PG-13)
145
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
146
Elephant 2003,  R)
147
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
148
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) 1975,  PG)
149
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
i hate clowns! ;)
150
Takva: A Man's Fear of God 2006,  Unrated)
151
Eskiya (The Bandit) 1997,  Unrated)
152
Persepolis 2007,  PG-13)
153
Tango 1998,  PG-13)
154
Buffalo 66 1998,  R)
155
Gone With the Wind 1939,  G)
156
Egg 2007,  Unrated)
157
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
158
Stranger Than Paradise 1984,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments