My Favorite Movies
Some of my favourite and recommended movies.
| IgorTerrible's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 4 |
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993, R) |
|
| 5 |
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003, R) |
|
| 6 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 7 |
Queen Margot (La Reine Margot) 1994, R)
If you can stand the steady stream of French subtitles without missing the story...one of the best period dramas ever...tells the true story of the largest massacre in French history, but it's NOT particularly violent (considering the subject matter)...lots of sensualité...favorite line: Tu as faim? Are you hungry? When a catholic and a protestant finally call a truce and become friends, warmongers take note! |
|
| 8 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 9 |
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988, R) |
|
| 10 |
Nanook of the North 1922, Unrated) |
|
| 11 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 12 |
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) 1985, PG-13) |
|
| 13 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 14 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 15 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 16 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 17 |
A Man and a Woman 1966, Unrated) |
|
| 18 |
Cyrano De Bergerac 1990, PG)
If you've ever wondered why anyone would want to waste their time with poetry, then this film is for you...a moving and tragic story of how internal beauty overcomes physical ugliness. Handsome but clumsy boy meets poetry loving girl, boy loses girl, boy gets girl back again with help of ugly but poetic 'uncle'...boy goes to war...oh just see it, its great. |
|
| 19 |
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956, Unrated) |
|
| 20 |
Schindler's List 1993, R)
Possibly Spielberg's best film, the moving and uplifting story of a geman playboy business man cheating his way to wealth and ultimately- redemption by saving several hundred jews from the death camp. Best moment for me when Schindler (Liam Neeson) accidently drops the gold ring that has been presented to him by the grateful survivors. |
|
| 21 |
The Lover (L'amant) 1992, R) |
|
| 22 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 23 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 24 |
sex, lies, and videotape 1989, R) |
|
| 25 |
Bridget Jones's Diary 2001, R)
Great and totally convincing brit accent from texan Renee Zellweger playing a 30 something intellectually challenged woman on the slippery road to 'abandonment' and finding her feet gravitating between bimbo, slut, career woman and romantic....Hugh Grant as the likeable bad guy...my favourite line:...'What's wanky Darcy (Colin Firth) doing here? Blimey! here he comes again? and not a cowboy hat insight. |
|
| 26 |
Dances With Wolves 1990, PG-13)
A big budget 'western' that tells the other side of the story, those 'pesky injuns' turn out to be the 'good guys' at last after decades of gross misreprentation, .ok it's a romantic view- but the sentiment to see the west before the remaning tribes get 'herded' onto the 'res' is real enough. Leonard Peltier is still in prison and many native people still live in dire circumsatnces, but this film shows the period of 'the white man is coming' when they were the kings of the plain... a beautiful moving film of friendship, values and injustice. |
|
| 27 |
Geronimo - An American Legend 1993, PG-13) |
|
| 28 |
Glory 1989, R) |
|
| 29 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 30 |
Sexy Beast 2001, R)
Incredible portrayal of cockney psycho by Ben Kingsley travelling to Spain to track down a retired and reluctant safecraker Gal (Ray Winstone) for one last job. Things get kind of messy as the sub plot involving ex-girlfriends forces Gal to do the inevitable. Favourite line: 'Why are you swearing? I'm not swearing...'The actor who played peace loving Gandhi shows great versatility here, managing to exhude violence with his choice of clothes- a neatly pressed white short sleeved shirt, just a little too tight I'd say. and if your'e thinking of moving to Marbella...forget it, it's full of gangsters. I can't understand |
|
| 31 |
The Flight of the Phoenix 1965, Unrated) |
|
| 32 |
Love and Death 1975, PG) |
|
| 33 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 34 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 35 |
West Side Story 1961, PG) |
|
| 36 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 37 |
A Passage to India 1984, PG) |
|
| 38 |
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998, R) |
|
| 39 |
Paris Je T'aime 2006, R)
Worth it for the Coen Brothers portrayal of an innocent American tourist getting duffed up by a young french 'hoodlum'...France gets it's revenge on hollywood! Basically a collection of shorts representing love and the different 'arrondisments' of Paris. If foreign films send you to sleep with all that 'foreign' talking, then this could be a good introduction- most of it is in English. Its an original fim, if you discount 'Night on Earth' and goes from the sad- a young unemployed black man gets knifed and robbed, the kitch- a silent love story of a vampiress and her willing 'victim', the wacky- a mime artist finds his 'other half', the poignant- a lonely middle aged tourist reflects on her isolation in what is pssibly the worst french accent in history...a must-see for 'French nerds' like myself. Best line: 'What are you looking at? CxxT person' in French of course! pardonnez moi. |
|
| 40 |
The Widow of Saint-Pierre (The Widow of St. Pierre) (La veuve de Saint-Pierre) 2000, R) |
|
| 41 |
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) 1991, R) |
|
| 42 |
The Ten Commandments 1956, G) |
|
| 43 |
Confusion of Genders 2000, Unrated) |
|
| 44 |
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) 1986, PG) |
|
| 45 |
Jean De Florette 1986, PG) |
|
| 46 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 47 |
Gosford Park 2001, R) |















































