My Favorite Movies


  IgnisNocturna's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth 2006,  R)
2
The Boondock Saints 2000,  R)
3
Sleepy Hollow 1999,  R)
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
5
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
6
Stigmata 1999,  R)
7
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
8
Requiem for a Dream 2000,  R)
9
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
10
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
11
Beetlejuice 1988,  PG)
12
Big Fish 2004,  PG-13)
13
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
14
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
15
Sin City 2005,  R)
16
Pulp Fiction 1994,  R)
17
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
18
Reservoir Dogs 1992,  R)
19
Jackie Brown 1997,  R)
20
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
21
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
22
Desperado 1995,  R)
23
El Mariachi 2001,  R)
24
Blood Diamond 2006,  R)
25
Memento 2000,  R)
26
From Hell 2001,  R)
27
The Ninth Gate 1999,  R)
28
3:10 to Yuma 2007,  R)
29
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
30
The Green Mile 1999,  R)
31
Phone Booth 2003,  R)
32
The Prestige 2006,  PG-13)
33
The Shining 1980,  R)
34
V for Vendetta 2006,  R)
35
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
36
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
37
Underworld: Evolution 2006,  R)
38
Underworld 2003,  R)
39
The Transporter 2002,  PG-13)
40
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
41
Little Miss Sunshine 2006,  R)
42
Crank 2006,  R)
43
Snatch 2001,  R)
44
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
45
Kung Fu Hustle 2004,  R)
46
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
47
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
48
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
49
Road to Perdition 2002,  R)
50
Forrest Gump 1994,  PG-13)
51
American History X 1998,  R)
52
Layer Cake 2004,  R)
53
Spirited Away 2001,  PG)
54
My Neighbor Totoro 1988,  G)
55
Castle in the Sky 1989,  PG)
56
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
57
WALL-E 2008,  G)
58
The Addams Family 1991,  PG-13)
59
Addams Family Values 1993,  PG-13)
60
The Big Lebowski 1998,  R)
61
Runaway Jury 2003,  PG-13)
62
The Shawshank Redemption 1994,  R)
63
The Usual Suspects 1995,  R)
64
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
65
The Lion King 1994,  G)
66
The Silence of the Lambs 1991,  R)
67
The Dark Knight 2008,  PG-13)
68
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
69
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
70
The Godfather 1972,  R)
71
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
72
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
73
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments