My Favorite Movies


  1. ig898
  2. Sean

Give list a short description

  ig898's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
The greatest film ever made. Period end of story.
2
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
This is the very first movie I remember seeing as a kid and to this day I still get emotional from just hearing the score. It has a very special place in my heart.
3
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
This haunting depiction of the holocaust resonants even today as the cruelties and injustice of man continue to spread throughout the world.
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This is the series that restored my faith in the ability of modern filmmakers. It's themes of good and evil, right and wrong, love and friendship resonate very strongly in today's turbulent world.
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
Singin' in the Rain 1952,  G)
7
Raging Bull 1980,  R)
8
Cabaret 1972,  PG)
Cabaret
Cabaret is a film that I revisit often, perhaps once a year or so and each time I find the film more and more fascinating. It's a film that refuses to fit itself into any particular genre whether it is a musical, political commentator, love story, or turbulent drama. It's also a film that defies convention by making its main character an extremely unlikable character whom you cant help but care for due to her childlike naiveté. Cabaret is bold for its (at the time) frank depiction of a homosexual man caught in an unusual time and place in history. Bob Fosse's direction is spot on throughout the story and makes the wise choice to cut all songs out of the film that do not take place within the world of the Cabaret itself, save for one song - Tomorrow Belongs to Me. This number is both chilling and surprisingly relevant to what is happening in this very country today with the current administration and the rise of the Christian right. It successfully demonstrates how an entire country could be swept up by such nihilistic idealism. Liza Minnelli gives the performance of her career as sally and Joel Grey brings depth to the emcee who is mostly noted as a caricature in previous incarnations. His motives are the same - he commentates on events happening within the story - but here in this film he takes on eerie human qualities that set him apart from simply being the master of ceremonies. Still it is Michael York's often-overlooked performance as Cliff that is the glue of the story. He provides warmth and true humanity in a setting where there is so little of both. For my money this is the best version of cabaret as all of its song serve a direct purpose to the story and every plot point is distinct and fully developed. Cabaret has always been a strong story and it continually surprises people throughout the years because its relevance never dissipates - what happened could and probably will happen again.
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
12
GoodFellas 1990,  R)
13
Terms of Endearment 1983,  PG)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
15
The Exorcist 1973,  R)
16
Aliens 1986,  R)
17
Blade Runner 1982,  R)
18
Touch of Evil 1958,  PG-13)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
20
Eyes Wide Shut 1999,  R)
21
The Silence of the Lambs 1991,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
25
The Color Purple 1985,  PG-13)
26
Brokeback Mountain 2005,  R)
27
A Clockwork Orange 1971,  R)
28
Spartacus 1960,  PG-13)
29
Taxi Driver 1976,  R)
30
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
31
American Beauty 1999,  R)
32
Seven (Se7en) 1995,  R)
33
Beauty and the Beast 1991,  G)
34
West Side Story 1961,  PG)
35
Platoon 1986,  R)
36
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
37
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
38
Braveheart 1995,  R)
39
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
40
Angels in America 2004,  Unrated)
41
Minority Report 2002,  PG-13)
42
The Deer Hunter 1978,  R)
43
The Wizard of Oz 1939,  G)
44
King Kong 2005,  PG-13)
45
Akira 1988,  R)
46
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
47
Born on the Fourth of July 1989,  R)
48
Fargo 1996,  R)
49
JFK 1992,  R)
50
Saving Private Ryan 1998,  R)
51
The Last of the Mohicans 1992,  R)
52
The Departed 2006,  R)
53
Halloween 1978,  R)
54
The Matrix 1999,  R)
55
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
56
Pulp Fiction 1994,  R)
57
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
58
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
59
The Thing 1982,  R)
60
Apocalypse Now 1979,  R)
61
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
62
Jurassic Park 1993,  PG-13)
63
The Producers 1968,  PG)
64
28 Days Later 2002,  R)
65
The Godfather, Part II 1974,  R)
66
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
67
Alien 1979,  R)
68
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
69
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
70
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
71
Gosford Park 2001,  R)
72
Annie Hall 1977,  PG)
73
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
74
Elizabeth 1998,  R)
75
Superman 1978,  PG)
76
The Shining 1980,  R)
77
Little Big Man 1970,  PG)
78
The Shawshank Redemption 1994,  R)
79
Jaws 1975,  PG)
80
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
81
My Fair Lady 1964,  G)
82
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
83
Unforgiven 1992,  R)
84
Psycho 1960,  R)
85
On Golden Pond 1981,  PG)
86
Heat 1995,  R)
87
Stand by Me 1986,  R)
88
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
89
Dog Day Afternoon 1975,  R)
90
The Graduate 1967,  PG)
91
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
92
Midnight Cowboy 1969,  R)
93
Casino 1995,  R)
94
Bonnie and Clyde 1967,  R)
95
When Harry Met Sally 1989,  R)
96
Amadeus 1984,  PG)
97
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
98
Children of Men 2006,  R)
99
The Wild Bunch 1969,  R)
100
A Fish Called Wanda 1988,  R)
101
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
102
Auntie Mame 1958,  Unrated)
103
The Apartment 1960,  Unrated)
104
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
105
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
106
Citizen Kane 1941,  PG)
107
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
108
The Last Picture Show 1971,  R)
109
Ran 1985,  R)
110
This Is Spinal Tap 1984,  R)
111
Manhattan 1979,  R)
112
Sleeper 1973,  PG)
113
Broadway Danny Rose 1984,  PG)
114
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
115
Bullets Over Broadway 1994,  R)
116
Interiors 1978,  PG)
117
Sophie's Choice 1982,  R)
118
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
119
Empire of the Sun 1987,  PG)
120
My Left Foot 1989,  R)
121
Almost Famous 2000,  R)
122
Gallipoli 1981,  PG)
123
Paths of Glory 1957,  Unrated)
124
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
125
Dead Ringers 1988,  R)
126
The Fly 1986,  R)
127
All the President's Men 1976,  PG)
128
Lenny 1974,  R)
129
Tootsie 1982,  PG)
130
A Very Long Engagement 2004,  R)
131
All That Jazz 1979,  R)
132
Prizzi's Honor 1985,  R)
133
Dead Man Walking 1995,  R)
134
American Pop 1981,  R)
135
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
136
The Searchers 1956,  Unrated)
137
Sleeping Beauty 1959,  G)
138
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
139
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
140
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
141
Jerry Maguire 1996,  R)
142
The Hours 2002,  PG-13)
143
Spirited Away 2001,  PG)
144
Full Metal Jacket 1987,  R)
145
Léon (The Professional) 1994,  R)
146
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
147
Gladiator 2000,  R)
148
Dick Tracy 1990,  PG)
149
Paper Moon 1973,  PG)
150
After Hours 1985,  R)
151
Gaslight 1944,  Unrated)
152
Giant 1956,  G)
153
Network 1976,  R)
154
Wait Until Dark 1967,  Unrated)
155
The World According to Garp 1982,  R)
156
The Crying Game 1992,  R)
157
The Killing Fields 1984,  R)
158
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
159
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
160
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
161
The Goodbye Girl 1977,  PG)
162
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
163
Requiem for a Dream 2000,  R)
164
The Longest Day 1962,  G)
165
Catch-22 1970,  R)
166
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
167
Titus 1999,  R)
168
The Right Stuff 1983,  PG)
169
Ed Wood 1994,  R)
170
Batman Returns 1992,  PG-13)
171
The Princess Bride 1987,  PG)
172
The Hustler 1961,  Unrated)
173
Airplane! 1980,  PG)
174
Broadcast News 1987,  R)
175
The French Connection 1971,  R)
176
Ordinary People 1980,  R)
177
The Piano 1993,  R)
178
The Player 1992,  R)
179
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
180
The Usual Suspects 1995,  R)
181
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
182
American Graffiti 1973,  PG)
183
The Last Emperor 1987,  PG-13)
184
Fantasia 1940,  G)
185
L.A. Confidential 1997,  R)
186
The Untouchables 1987,  R)
187
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
188
Bowling for Columbine 2002,  R)
189
Oliver! 1968,  G)
190
Chinatown 1974,  R)
191
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
192
Patton 1970,  PG)
193
The Great Dictator 1940,  G)
194
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
195
Modern Times 1936,  G)
196
City Lights 1931,  G)
197
Casablanca 1942,  PG)
198
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
199
Die Hard 1988,  R)
200
Easy Rider 1969,  R)
201
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street is a masterpiece and one of the greatest film musicals ever made. Its greatest asset is Tim Burton's unwavering commitment in being faithful to the source material while at the same time making his own unique adaptation. No this is not the stage version and neither should it be. This is a film through and through and its likely to be one that you will never forget. But at the same time Stephen's Sondheim's score shines through piece and even though over an hour of his score has been cut or altered, the soul of the piece remains. To put it simply, you couldnt have asked for a better adaptation of Sondheim's greatest musical. Burton's direction guides along a very talented cast with Johnny Depp taking the reigns as the title character of the piece. Depp's Sweeney is quite different from any other thats ever been portrayed. The performance is more internal with bits of rage pouring out every so often. He is quiet and brooding, but Depp does a brilliant job of making us empathize with his character. At the end of the day its a heart-breaking performance. Helena Bonham Carter almost pulls the rug out from under Depp though. Her performance as the lovesick Mrs. Lovett is sickeningly funny and heartfelt. Her comedic timing is amazing, but what she brings to the table is a real grounded character that you cant help but feel sorry for. You want everything to end up OK for her in the end... though of course you know it wont. The supporting players are equally good. Alan Rickman is appropriately smarmy and snake-like with his Beadle adding extra gross out factor played to perfection by the great character actor - Timothy Spall. Who shows up and steals the show for his few five minutes or so is Sacha Baron Cohen as Pirelli, a rival barber. The laughs just keep coming whenever he is on the screen and he provides some much needed tension relief. And special mention should be given to newcomer Ed Sanders who brings warmth and compassion to the role of Tobias; his singing voice is also the best out of the whole lot. The production design is classic Burton as is the cinematography and costumes - but its all stunningly gorgeous and fits right in with the world of Sweeney Todd. It's also a damn bloody film, but not overly so. The blood is symbolic and serves as a metaphor for much of the film, but still not quite for the squeamish. And while the singing isnt the strongest aspect of the film, the music itself has never sounded better with a larger than life orchestra pounding out Sondheim's haunting score. But everyone does such wonders through the acting in their songs, that even those with the smallest voices seem large and pitch perfect. This is Burton's crowning achievement as a director and something he should be very proud of. Who knew that Stephen Sondheim and Tim Burton would be a match made in heaven? Certainly not me, but I am so happy with the outcome. This is by far the best film of the year.
202
Boogie Nights 1997,  R)
203
Magnolia 1999,  R)
204
There Will Be Blood 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments