My Favorite Movies


  IDBigDog's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Best War Movie
2
Windtalkers 2002,  R)
Windtalkers
can't find the navajo, can't break the code
3
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
Great Vietnam war movie
4
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
Great Revolutionary war movie
5
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Maximus the merciful, spaniard. general
6
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
scots and their freedom, great movie
7
300 2007,  R)
300
This IS Sparta!
8
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
a totally controversial war movie....wicked!
9
Saints and Soldiers 2003,  PG-13)
Saints and Soldiers
too good to be true
10
U-571 2000,  PG-13)
U-571
WWII all the way
11
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
hisotrical and romantic
12
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
great movie to quote
13
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
two brothers one movie...great
14
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
so many cars, so .... sweet
15
Platoon 1986,  R)
Platoon
the first thing to go is inocence
16
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
No one left behind!
17
Alexander 2004,  R)
Alexander
great portrayel
18
Flags of Our Fathers 2006,  R)
Flags of Our Fathers
Best of Clint Eastwood's directions
19
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
Second best of Clint Eastwood's productions
20
Flyboys 2006,  PG-13)
Flyboys
WWI in fighter plane, oh yeah
21
Patton 1970,  PG)
Patton
great movie about Gen. Patton
22
Shooter 2007,  R)
Shooter
ficken awesome movie about a sniper.
23
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
awesome movie, cool ending too!
24
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
totally awesome in continuing his discovery about himself and treadstone
25
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
great movie about a man trying to discover his identity
26
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
totally awesome boxing movie and the guy's life outside of it
27
The Big Red One 1980,  PG)
The Big Red One
awesome movie following the Big Red One in WWII
28
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
Behind Enemy Lines
great rendition of the U.S. involvement in Bosnia
29
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
the lessons of life
30
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
british vs. french
the french always lose
31
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
other than orlando bloom, its awesome
32
Troy 2004,  R)
Troy
very interesting
33
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
great movie, resembles boondeock saints
34
Corvette Summer 1978,  PG)
Corvette Summer
its a great movie about corvettes, however, not the way i'd rebuild mine (if i had one)
35
Glory 1989,  R)
Glory
never knew M.B. could be a leader
36
The Great Raid 2005,  R)
The Great Raid
Very good
37
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
great modern warfare movie
38
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
kill 'em and run
39
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
civil war again
40
All Quiet on the Western Front 1979,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
very interesting
41
P.U.L.S.E. Live at Earls Court 20.10.94, London (Pink Floyd: Pulse) 2006,  Unrated)
P.U.L.S.E. Live at Earls Court 20.10.94, London (Pink Floyd: Pulse)
totally awesome

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments