My Favorite Movies


  icibod4923's Rating My Rating
1
Saw 2004,  R)
Saw
What a twisted mind and movie it was awsome
2
Saw II 2005,  R)
3
Saw III 2006,  R)
4
House of 1000 Corpses 2002,  R)
5
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
Friday the 13th Part VII - The New Blood
JASON IS THE MAN
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
love the harry potter flicks
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
gotta love the potter's
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
potter rocks!!1
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
The Matrix 1999,  R)
14
Ghost Rider 2007,  PG-13)
15
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
16
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
BLOW SOME SHIT UP RAMBO
17
Rush 1991,  R)
Rush
Stellar movie!!!
18
The Breakfast Club 1985,  R)
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
classic
21
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
What a movie... this should be a fav. for any horror movie lover!!! also it's from Rob Zombie what else needs to be said!!!
22
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
"Come on chunk do the truffel shuffell"
23
House of Wax 1953,  Unrated)
24
House of the Dead 2003,  R)
25
The Last House on the Left 1972,  R)
26
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
27
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
ha ha ha ha ha ha
28
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
29
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim B. is as always a good dark choice!!!!
30
National Treasure 2004,  PG)
31
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Tim Burton dose he have a bad movie????
32
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
classic
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
well of course this movie is good
34
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
this movie was great loved every minute of it what a movie to end a saga with
35
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
one of the best Bond movies yet
36
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
37
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
38
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
39
Sin City 2005,  R)
40
War of the Worlds 2005,  PG-13)
41
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
42
Rocky 1976,  PG)
43
Spider-Man 2002,  PG-13)
44
Gladiator 2000,  R)
45
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
46
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
47
The Funhouse (Carnival of Terror) 1981,  R)
The Funhouse (Carnival of Terror)
good movie from my younger days and a good book also
48
See No Evil 2006,  R)
49
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
Killer Klowns from Outer Space
cool movie very low budget but still a good movie if you like b-class movies

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments