My Favorite Movies


  icegargoyle's Rating My Rating
1
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
2
American Beauty 1999,  R)
3
American History X 1998,  R)
4
Big Fish 2004,  PG-13)
5
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
6
Crash 2005,  R)
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
GoodFellas 1990,  R)
11
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
12
Kung Fu Hustle 2004,  R)
13
Labyrinth 1986,  PG)
14
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
15
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
17
Pulp Fiction 1994,  R)
18
Saw 2004,  R)
19
Sin City 2005,  R)
20
The Godfather 1972,  R)
21
The Silence of the Lambs 1991,  R)
22
The Usual Suspects 1995,  R)
23
Trainspotting 1996,  R)
24
X-Men 2000,  PG-13)
25
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
26
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994,  PG)
27
Cintaku di rumah susun 1987,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments