Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  iarylee's Rating My Rating
1
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
THE FIRST MOVIE I EVER LOOOOVE! -TODAY I STILL SEE THIS ONE AND I SEE A CINDERELLA STORY..DON'T YOU THINK?
2
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
3
Phat Girlz 2006,  PG-13)
Phat Girlz
Real so Real...like a Cinderella story for real girls! This movie is REAL, FUNNY & POWERFUL.
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
5
Porky's 1981,  R)
Porky's
OH pEWEE & BULTO..MMM KINKY, FUN, FUN, FUN.
6
Shallow Hal 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
School of Rock 2003,  PG-13)
9
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
ADORABLE,SENSUAL,COLORFUL. This was a fantastic MOVIE.I doubt any movie will ever do the book justice...uNTIL now!
10
Porky's II: The Next Day 1983,  R)
11
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
the most funny romantic & entertaining movie of eddie murphy...I just love it!
12
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
13
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
14
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
20
I Think I Love My Wife 2007,  R)
21
Raising Helen 2004,  PG-13)
22
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
23
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
24
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
25
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
26
Police Academy 1984,  R)
27
Police Academy 7: Mission to Moscow 1994,  PG)
28
Police Academy 6 - City Under Siege 1989,  PG)
29
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
30
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
31
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
32
Closer 2004,  R)
33
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
34
Hook 1991,  PG)
35
Runaway Bride 1999,  PG)
36
Notting Hill 1999,  PG-13)
37
Zoolander 2001,  PG-13)
38
Meet the Parents 2000,  PG-13)
39
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
40
Along Came Polly 2004,  PG-13)
41
Gremlins 1984,  PG)
42
True Lies 1994,  R)
True Lies
HERE in this movie you can find ONE of the best streap tease on movies.
43
Twins 1988,  PG)
44
Junior 1994,  PG-13)
45
Commando 1985,  R)
46
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
Mmmmmmmmmmmmmmm what a BODY!
47
Predator 1987,  R)
48
Last Action Hero 1993,  PG-13)
49
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
50
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
51
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
52
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
So I Married an Axe Murderer
Funny...I see this movie twice a month.
53
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
54
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
55
Saturday Night Live: The Best of Mike Myers 1998,  Unrated)
56
Shrek 2 2004,  PG)
57
Shrek 2001,  PG)
58
Wayne's World 1992,  PG-13)
59
Shrek the Third 2007,  PG)
60
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
61
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
The heat is ON!
62
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
63
Trading Places 1983,  R)
64
The Haunted Mansion 2003,  PG)
65
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
66
The Polar Express 2004,  G)
67
Cast Away 2000,  PG-13)
68
Big 1988,  PG)
69
You've Got Mail 1998,  PG)
70
Bachelor Party 1984,  R)
Bachelor Party
JA JA JA
71
Philadelphia 1993,  PG-13)
72
Forrest Gump 1994,  PG-13)
73
Splash 1984,  PG)
74
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
75
Orange County 2002,  PG-13)
76
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
77
Back to the Future 1985,  PG)
78
Back to the Future Part II 1989,  PG)
79
Back to the Future Part III 1990,  PG)
80
Teen Wolf 1985,  PG)
81
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
The Secret of My Success
i SEE THIS MOVIE WENT I NEED SOME COURAGE TO GO ON A JOB INTERVIEW OR A FIRST DATE, OR WENT I NEED TO FEEL BETTER WITH MYSELF.
82
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
83
The Last Samurai 2003,  R)
84
Kiss of the Dragon 2001,  R)
85
Romeo Must Die 2000,  R)
86
Hero 2002,  PG-13)
87
The One 2001,  PG-13)
88
The Karate Kid 1984,  PG)
89
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
90
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
91
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
92
Failure to Launch 2006,  PG-13)
93
Hocus Pocus 1993,  PG)
94
Jumanji 1995,  PG)
95
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
96
Footloose 1984,  PG)
97
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
98
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
99
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
100
The Truman Show 1998,  PG)
101
The Cable Guy 1996,  PG-13)
102
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
103
Liar Liar 1997,  PG-13)
104
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
OH MY GOD! This movie remember me went I was a girl in the 80s..now its VINTAGE! - WOW THE TIME RUN FAST
105
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
106
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
107
Friends With Money 2006,  R)
108
Rumor Has It 2005,  PG-13)
109
What's Up, Doc? 1972,  G)
110
Funny Girl 1968,  G)
111
Funny Lady 1975,  PG)
112
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
The Mirror Has Two Faces
I REALLY LOVE BARBRA...THIS MOVIE WILL HELP U BELIEVE IN YOU...AGAIN.
113
Rock Star 2001,  R)
114
Cellular 2004,  PG-13)
115
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
116
My Girl 1991,  PG)
117
Encino Man 1992,  PG)
118
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
119
Airheads 1994,  PG-13)
120
Blast from the Past 1999,  PG-13)
121
Monkeybone 2001,  PG-13)
122
Ghostbusters 1984,  PG)
123
Ghostbusters 2 1989,  PG)
124
Beauty Shop 2005,  PG-13)
125
Hairspray 2007,  PG)
126
Taxi 2004,  PG-13)
127
Groundhog Day 1993,  PG)
128
Billy Madison 1995,  PG-13)
129
George of the Jungle 1997,  PG)
130
Boys Don't Cry 1999,  R)
131
Forget Paris 1995,  PG-13)
132
Only You 1994,  PG)
133
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
WOW SPIDEY UR THE BEST.
134
Hulk 2003,  PG-13)
135
Fantastic Four 2005,  PG-13)
136
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
137
The Little Mermaid 1989,  G)
138
Peter Pan 1953,  G)
139
Toy Story 1995,  G)
140
Toy Story 2 1999,  G)
141
Mulan 1998,  G)
142
Lilo & Stitch 2003,  G)
143
Finding Nemo 2003,  G)
144
The Incredibles 2004,  PG)
145
Cars 2006,  G)
Cars
PIXAR...WOW A MASTERPIECE!
146
Chicken Little 2005,  G)
147
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
LOVELY
148
Happy Feet 2006,  PG)
149
Men in Black 1997,  PG-13)
150
I, Robot 2004,  PG-13)
151
Bad Boys 1995,  R)
152
Bad Boys II 2003,  R)
153
Ali 2001,  R)
154
Independence Day 1996,  PG-13)
155
Foul Play 1978,  PG)
156
Three Amigos! 1986,  PG)
157
Funny Farm 1988,  PG)
158
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
159
Click 2006,  PG-13)
160
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
161
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
What's rare to see, and what ultimately makes Nacho Libre so enjoyable, is the story of an underdog who's allowed to remain a humble clown all the way to becoming a hero.
162
King Kong 2005,  PG-13)
163
Shark Tale 2004,  PG)
164
Envy 2004,  PG-13)
165
The Holiday 2006,  PG-13)
166
Ghost 1990,  PG-13)
167
City of Angels 1998,  PG-13)
168
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
169
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
170
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
171
TMNT 2007,  PG)
172
Premonition 2007,  PG-13)
173
300 2007,  R)
300
OH girls if U don't see much often amazingly handsome guys U better RUN to THEATERS to see the Leonidas King & his 300 Spartans ARMY. Uuuu la la !
174
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
175
Ghost Rider 2007,  PG-13)
176
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Never gets dated. Never gets old. A timeless film about the power of family.
177
High Fidelity 2000,  R)
178
Enemy of the State 1998,  R)
179
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
180
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
181
Disturbia 2007,  PG-13)
182
Knocked Up 2007,  R)
183
La Guagua aérea (Air Bus) 1995,  Unrated)
184
Cayo 2005,  Unrated)
185
El Cimarron 2007,  Unrated)
186
El Vacilón: The Movie 2005,  R)
187
Powder 1995,  PG-13)
188
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
MY PASSION FOR SINGING BEGIN WITH THIS MOVIE.
189
Sister Act 1992,  PG)
190
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
191
World Trade Center 2006,  PG-13)
192
United 93 2006,  R)
193
Braveheart 1995,  R)
194
The Passion of the Christ 2004,  R)
195
Payback 1999,  R)
196
Lethal Weapon 1987,  R)
197
Lethal Weapon 3 1992,  R)
198
Lethal Weapon 2 1989,  R)
199
The Patriot 2000,  R)
200
We Were Soldiers 2002,  R)
201
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
IF FREUD WILL BE ALIVE TODAY..HE WILL Demonstrates that it has a pretty good idea what women want?
202
House Party 1990,  R)
203
House Party 2 1991,  R)
204
Monster 2003,  R)
Monster
strong...real ...good
205
Bewitched 2005,  PG-13)
Bewitched
It´s not like the real BEWITCHED but is really good for a Sunday afternoon!
206
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
207
Kundun 1997,  PG-13)
208
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOD
209
Transporter 2 2005,  PG-13)
210
The Departed 2006,  R)
211
Good Will Hunting 1997,  R)
212
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
213
Doppelganger: The Evil Within 1993,  R)
214
Home Fries 1998,  PG-13)
215
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
216
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
217
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
218
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
219
Hot Shots! 1991,  PG-13)
220
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
221
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
222
Patch Adams 1998,  PG-13)
223
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
the first movie Travolta DO!
224
Grease 1978,  PG)
225
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
Look Who's Talking Now
hilarious
226
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
227
Swordfish 2001,  R)
228
Michael 1996,  PG)
229
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
230
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
231
White Chicks 2004,  PG-13)
232
Rocky 1976,  PG)
233
The Matrix 1999,  R)
234
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
235
Lady in the Water 2006,  PG-13)
236
Four Brothers 2005,  R)
237
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
CLASSIC LOVE. TIMELESS. A MASTERPIECE.
238
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
wOW BEEN UNFAITHFUL WILL CHANGE YOUR WORLD FOR BAD...IF U SEE THIS MOVIE U WILL NEVER THINK AGAIN OF CHEAT.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments