My Favorite Movies


  1. ianmillar65
  2. Ian

horror sci-fi-action- thrillers

  ianmillar65's Rating My Rating
1
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
Thunderbolt and Lightfoot
good thriller funny
2
Joe Kidd 1972,  PG)
Joe Kidd
good cowboy flick
3
The Beguiled 1971,  R)
The Beguiled
diffirent kind of movie from clint
4
Coogan's Bluff 1968,  R)
Coogan's Bluff
great movie
5
The Enforcer 1976,  R)
The Enforcer
third in the dirty harry films magic
6
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
Two Mules For Sister Sara
another cowboy movie shirly mcclain plays a nun-hooker brill
7
The Dead Pool 1988,  R)
The Dead Pool
not the best dirty harry movie
8
Any Which Way You Can 1980,  PG)
Any Which Way You Can
good fun
9
Where Eagles Dare 1969,  PG)
Where Eagles Dare
one of the best war movies ever made
10
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
Every Which Way But Loose
first one in the series good
11
The Eiger Sanction 1975,  R)
The Eiger Sanction
very good film clint playing a spy- hitman
12
Magnum Force 1973,  R)
Magnum Force
fantastic it made my day
13
Kelly's Heroes 1970,  PG)
Kelly's Heroes
good war movie and very funny
14
The Gauntlet 1977,  R)
The Gauntlet
action all the way clints the man
15
Hang 'em High 1968,  PG-13)
Hang 'em High
good revenge movie
16
The Rookie 1990,  R)
The Rookie
good
17
Heartbreak Ridge 1986,  R)
Heartbreak Ridge
clint plays a good part
18
Sudden Impact 1983,  R)
Sudden Impact
4th one liked it alot
19
High Plains Drifter 1973,  R)
High Plains Drifter
another revnge movie wellcome to hell
20
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił)
great music great partnership with lee van cleef
21
In the Line of Fire 1993,  R)
In the Line of Fire
good thriller from the big man
22
Pale Rider 1985,  R)
Pale Rider
is he or is'nt he the death he who rode on a pale horse
23
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
epic western old injun very funny
24
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
did he fire five or six ten out of ten
25
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
first film in the trilogy gret sountrack
26
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
longest in the trilogy tuco and lee van cleef classic
27
Space Cowboys 2000,  PG-13)
Space Cowboys
very good enjoyed this
28
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
good movie very sad ending hillery deserves the oscar

Comments (4)


Post a comment

Recent Comments

  1. ianmillar65
    ianmillar65 posted 2 years ago

    my favourite eastwood movies

  2. ianmillar65
    ianmillar65 posted 2 years ago

    my favourite eastwood movies

  3. ianmillar65
    ianmillar65 posted 2 years ago

    great movies from the big man made my day

  4. ianmillar65
    ianmillar65 posted 2 years ago

    great movies from the big man made my day