Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  iancbastian's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
Saving Private Ryan 1998,  R)
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
4
Gladiator 2000,  R)
5
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
6
The Patriot 2000,  R)
7
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
8
The Matrix 1999,  R)
9
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
10
Con Air 1997,  R)
11
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
12
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
13
You've Got Mail 1998,  PG)
14
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
15
Keulraesik (The Classic) 2003,  Unrated)
16
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
17
Notting Hill 1999,  PG-13)
18
The Notebook 2004,  PG-13)
19
City of Angels 1998,  PG-13)
20
The Last Samurai 2003,  R)
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
23
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
24
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
25
Back to the Future 1985,  PG)
26
Police Academy 1984,  R)
27
Zapped! 1982,  R)
28
American Pie 1999,  R)
29
Scary Movie 2000,  R)
30
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
31
Kung Fu Hustle 2004,  R)
32
So Close 2003,  R)
33
Chek law dak gung (Naked Weapon) 2003,  R)
34
Shiri 1999,  R)
35
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
36
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003,  PG-13)
37
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
38
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) 2001,  Unrated)
39
Am zin (Running Out of Time) (Hidden War) 1999,  Unrated)
40
Once Upon a Time in China 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments