My Favorite Movies


  ian23gm's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
2
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
3
Yojimbo 1961,  Unrated)
4
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
5
Spirited Away 2001,  PG)
6
Pan's Labyrinth 2006,  R)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
Garden State 2004,  R)
9
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
10
The Big Lebowski 1998,  R)
11
Trust 1990,  R)
12
Brick 2006,  R)
13
The Fountain 2006,  PG-13)
14
Memento 2000,  R)
15
Drugstore Cowboy 1989,  R)
16
The Princess Bride 1987,  PG)
17
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
18
Miller's Crossing 1990,  R)
19
Shortbus 2006,  Unrated)
20
Pulp Fiction 1994,  R)
21
Children of Men 2006,  R)
22
American Beauty 1999,  R)
23
Powaqqatsi 1988,  G)
24
Requiem for a Dream 2000,  R)
25
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
26
Brazil 1985,  R)
27
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
28
Human Traffic 1999,  R)
29
Enter the Dragon 1973,  R)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
31
Fay Grim 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments