My Favorite Movies
| iamuncool's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 2 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 3 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 4 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 5 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 6 |
Election 1999, R) |
|
| 7 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 8 |
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966, R) |
|
| 9 |
Jawbreaker 1999, R) |
|
| 10 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 11 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 12 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 13 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R)
This movie is just amazing, something I could watch it over and over again. Kaufman does it again with this wonderful, wonderful screenplay, I don't know he comes up with these storylines. Genius. Anyway, this movie really changes your perspective on love, or at least makes you think. Probably the only Jim Carrey film that did not make me wanna kill him or myself. |
|
| 14 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 15 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 16 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 17 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 18 |
Crash 2005, R) |
|
| 19 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 20 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 21 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 22 |
Léon (The Professional) 1994, R)
Natalie Portman was AMAZING in this film! I have no idea how she was able to deliver that kind of acting at such a young age. Shows how mature she was early on. Gary Oldman was also fantastic! One of my favorite villains. I especially loved his acting in the apartment shoot-out. All in all, it's actually very touching, which is something I didn't expect from a predominantly action film like this one. |
|
| 23 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 24 |
2 Days in Paris 2007, R)
I saw this film because I love Julie Delpy in Before Sunrise and Before Sunset, and it always excites me to see women filmmakers breaking out into the scene. I didn't really know Adam Goldberg before seeing this film. I mean, I do remember him in How to Lose a Guy in 10 Days but that's basically it. But, after seeing this, I have fallen in love with him! I actually didn't expect this film to be funny but Adam Goldberg just kept me laughing all the time! The ending wasn't really that great but I still love it, and I'd watch it again. Julie Delpy should make more films. |
|
| 25 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 26 |
Garden State 2004, R) |
|
| 27 |
Closer 2004, R) |
|
| 28 |
Secretary 2002, R) |
|
| 29 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 30 |
Match Point 2005, R) |
|
| 31 |
Half Nelson 2006, R) |
|
| 32 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Romy and Michele's High School Reunion 1997, R) |
|
| 34 |
Scream 1996, R) |
|
| 35 |
Can't Hardly Wait 1998, PG-13) |
|
| 36 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 37 |
Empire Records 1995, PG-13) |
|
| 38 |
Prime 2005, PG-13) |
|
| 39 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 40 |
Sherrybaby 2006, R) |
|
| 41 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 42 |
Scoop 2006, PG-13) |
|
| 43 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 44 |
Mysterious Skin 2004, NC-17) |
|
| 45 |
Sid & Nancy 1986, R) |
|
| 46 |
Superstar 1999, PG-13) |
|
| 47 |
Elephant 2003, R) |
|
| 48 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
















































