My Favorite Movies


  iamthethinman's Rating My Rating
1
Aliens 1986,  R)
2
Hoop Dreams 1994,  PG-13)
3
Evil Dead 2 1987,  R)
4
Citizen Kane 1941,  PG)
5
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
I rate this because I saw it again. It would have been 5 stars anyway, but the rerelease of the DVD with the documentaries was superb. The new documentaries are great and their is a piece from the old style hollywood marketing, pure projector reel greatness of old guys behind desks smoking and talking about movies. And, of course, no Kubrick in it.
6
Cure 1997,  Unrated)
7
Better Off Dead 1985,  PG)
8
Fight Club 1999,  R)
9
Beastie Boys Video Anthology 2000,  Unrated)
10
Nine Inch Nails: Closure 1997,  R)
11
Jacob's Ladder 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments