My Favorite Movies


  iamjacks's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
This is definitely the best movie I've ever seen, and I find it a bit odd 'cause I usually can't stand any kind of love stories. I have to say it made me a bit depressed 'cause there was no happy ending, but then again - I don't think this would have been such a great movie without the sad ending. One of those very few movies that has actually made me cry, and BBM made me also think about life.
2
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I'm not the biggest fan of musicals, but when I heard about The Rocky Horror Picture Show I wanted to see it, because it seemed to be the kind of musical I might like. But I was wrong. I didn't like it. I loved it. It's one of the most unique movies I've ever seen.

Tim Curry's character's, Dr. Frank-N-Furter's first appearence is in my opinion the greatest first appearance of any movie character in every movie ever made. He throws away his cape, and there he is, wearing fishnets and a corset, singing "I'm just a sweet transvestite from Transsexual Transylvania."

I do understand why there are people who hate this movie. It's so weird, crazy, and not that serious. But all that insanity appeals to me, and that's why I've seen this movie four times already, even though I've only owned the DVD for two months. Maybe I'm just insane myself, but if I am it must be because I've done the time warp too many times. One of my favourite movies, and definitely my favourite musical.
3
The Boondock Saints 2000,  R)
4
Go 1999,  R)
5
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I would love to praise this movie from earth to heaven, but I can't. 'Cause the first rule of Fight Club is you do not talk about Fight Club.
6
The Blues Brothers 1980,  R)
7
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
8
Reservoir Dogs 1992,  R)
9
Shoot 'Em Up 2007,  R)
10
Sleuth 2007,  R)
11
Four Rooms 1995,  R)
12
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
13
The Road to El Dorado 2000,  PG)
The Road to El Dorado
This is my favourite animation ever. I've seen it a million times, and still love it. I must admit though, I've always watched it with the Finnish dub, and only once in English. When I saw The Road to El Dorado with the original, English dub, I was shocked of how bad it was compared to the Finnish one. If you get the opportunity to see this movie with Finnish dub, you shouldn't miss it.
14
Cursed 2004,  PG-13)
15
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 2006,  R)
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
I didn't find this movie actually scary, but I still loved it. I loved how it was mainly focusing on the man behind the mask, instead of the psychotic killer he becomes when he puts the mask on.

I loved how this movie lets us get to know Leslie Vernon, who dreams of becoming a legend like Freddy Krueger, Jason Voorhees and Michael Myers. He explains all the things he has to do in order to become good at his so-called job, how he pics his victims and even introduces us to Eugene, the man who taught him everything he knows. Also, the fact that a big part of this movie was filmed documentary-style gets extra points from me.

If I'd have to find something to whine about in this movie, I'd say I would've wanted to see more Robert Englund in it. But, you can't have everything and that's a stupid reason to complain about, so I'll just shut up about it.

If you've always wondered how horror movie serial killers do their job, you shouldn't miss this movie.
16
Pan's Labyrinth 2006,  R)
17
Donnie Darko 2001,  R)
18
Idle Hands 1999,  R)
19
Needful Things 1993,  R)
20
300 2007,  R)
21
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
22
Hellbent 2004,  R)
23
Pulp Fiction 1994,  R)
24
Bubble Boy 2001,  PG-13)
25
Jarhead 2005,  R)
26
Rest Stop 2006,  R)
27
The Hills Have Eyes 2006,  R)
28
The Breakfast Club 1985,  R)
29
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
30
Office Space 1999,  R)
31
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
32
Doom 2005,  R)
33
Pitkä kuuma kesä 1999,  Unrated)
34
Death Proof 2007,  R)
35
When Trumpets Fade 1998,  R)
When Trumpets Fade
This is the first war movie I watched voluntarily because one of my favourite actors is in it. All I can remember is that I liked this movie a lot. I should watch it again someday.
36
Die Hard 1988,  R)
37
Boys Don't Cry 1999,  R)
38
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
39
American History X 1998,  R)
40
Deep Blue Sea 1999,  R)
41
Dead Silence 2006,  R)
42
Rohtenburg (Grimm Love) 2007,  Unrated)
43
The Mummy 1999,  PG-13)
44
Clue 1985,  PG)
45
The Blair Witch Project 1999,  R)
46
Rain Man 1988,  R)
47
The Devil's Advocate 1997,  R)
48
Phone Booth 2003,  R)
49
Army of Darkness 1993,  R)
50
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
51
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
52
Funny Games 2007,  R)
53
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
54
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
55
We're No Angels 1989,  PG-13)
56
Funny Games 1998,  Unrated)
57
Small Town Folk 2007,  Unrated)
Small Town Folk
I was interested in seeing Small Town Folk because the trailer made it seem like a twisted and creepy film. It wasn't as scary as I thought it to be, in fact I didn't find it scary at all. But other than that it was a really entertaining movie.

There were so many things I enjoyed about this film - it looked old, Grockleton and it's residents looked like they were ripped off of some twisted fantasy world, and there were quite a few moments when I couldn't help but laugh. Sure, the special effects were pretty bad, and there were a few actors who were just terrible, but hey - I like bad movies, and those bad actors got killed after they had been on the screen for about two minutes, so it's not that bad.

Small Town Folk is pretty unknown film, and after watching it I couldn't help but wonder if they'd had a bigged budget when making this movie, would it have gotten more fans and respect than it does now?
58
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
59
Dead Man on Campus 1998,  R)
60
The Hard Way 1991,  R)
61
Clockwise 1986,  PG)
62
2001 Maniacs 2004,  R)
63
Zombie Strippers 2008,  R)
64
The Ruins 2008,  R)
The Ruins
I thought this would be a nice, awful little horror movie, just the way I like them. So I can't even start to describe the shock when I watched this movie and actually liked it, and not because it was bad, but because it was actually pretty good.

And I have absolutely no idea why I liked this movie. There was some pretty bad acting, typical characters, predictable events, and they didn't even bother to explain what the hell was actually wrong with those damn ruins.

Just.. what the hell?
65
My Name Is Bruce 2007,  R)
66
Everyone Says I Love You 1996,  R)
67
The Broken Hearts Club 2000,  R)
68
Ten Inch Hero 2008,  R)
69
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
70
All the Boys Love Mandy Lane 2006,  R)
71
An Englishman in New York 2008,  Unrated)
72
Mystery of the Wax Museum 1933,  Unrated)
73
The Neverending Story 1984,  PG)
74
Son of Rambow 2007,  PG-13)
75
Watchmen 2009,  R)
76
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
77
Inglourious Basterds 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments