Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  iameclipsis's Rating My Rating
1
American History X 1998,  R)
2
American Psycho 2000,  R)
3
Annie Hall 1977,  PG)
4
The Aviator 2004,  PG-13)
5
Barton Fink 1991,  R)
6
Being John Malkovich 1999,  R)
7
The Big Lebowski 1998,  R)
8
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
9
Blade Runner 1982,  R)
10
Blue Velvet 1986,  R)
11
Clerks 1994,  R)
12
A Clockwork Orange 1971,  R)
13
Cool Hand Luke 1967,  PG)
14
The Crow 1994,  R)
15
The Dark Knight 2008,  PG-13)
16
Donnie Darko 2001,  R)
17
The Doors 1991,  R)
18
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
19
Dune 1984,  PG-13)
20
The Elephant Man 1980,  PG)
21
Eraserhead 1977,  R)
22
Fight Club 1999,  R)
23
Four Brothers 2005,  R)
24
Gangs of New York 2002,  R)
25
Heat 1995,  R)
26
High Fidelity 2000,  R)
27
Howard the Duck 1986,  PG)
28
In Bruges 2008,  R)
29
Interstate 60 2002,  R)
30
Lost Highway 1997,  R)
31
Lucky Number Slevin 2006,  R)
32
Memento 2000,  R)
33
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
34
Mulholland Drive 2001,  R)
35
Natural Born Killers 1994,  R)
36
No Country for Old Men 2007,  R)
37
Pulp Fiction 1994,  R)
38
Raging Bull 1980,  R)
39
Rear Window 1954,  PG)
40
Requiem for a Dream 2000,  R)
41
Reservoir Dogs 1992,  R)
42
The Salton Sea 2002,  R)
43
Schindler's List 1993,  R)
44
Session 9 2001,  R)
45
The Shining 1980,  R)
46
Snatch 2001,  R)
47
Southland Tales 2006,  R)
48
There Will Be Blood 2007,  R)
49
Tombstone 1993,  R)
50
The United States of Leland 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments