Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  i4jesus's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
gibson was aided greatly by christ when he made this movie that touched millions
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
you would have to be one jerk to not find this movie a complete classic and being one of the most well done movies in history and trilogy. it's a movie that must be known forever and ever amen showing good examples about the war of good and evil we face with christ.
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
great movie, great sequel
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
nothing like the old days of how it all started
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
bit pissed that the girl died. but other than that it was great. & ledger was a genius.
6
Robin Hood 1973,  G)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
second was the more into one third was the more half okay half exelent but this movie is the complete classic on to be known and loved by generations to come
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
9
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
it's a great movie, how they combined it wasn't that great but i mean, the action has become more into casting spells, the acting for the new caracters was almost perfect. i wonder how things may turn out for the next movie.
10
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
11
Spaceballs 1987,  PG)
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
it's good and i expect the fifth to be better and i hope vodemort dies in the book of the seventh
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
i find this one did the best in character
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
15
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
a bit of the classic side compared tot the others.
16
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
17
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
it was well done. it's one of movies where everything was done just fine. and kept going.
18
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
it was fun. i do however feel there should've been more of the '5' yeah there wasn't much of that.
19
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
that was an awsome movie. i mean it was wrong in like, a million points, but it was still great.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments