Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  i1uvyouman's Rating My Rating
1
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
best 007 yet
2
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
i love it
3
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
i love it
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
my kinda thing
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
my kinda thing
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
my kinda thing
7
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
made me cry like hell
8
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
its like totally awesoem dude
9
Shrek 2001,  PG)
Shrek
shrekalicious
10
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
more shrekaliciousity
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
sweet
12
Free Willy 1993,  PG)
Free Willy
awwwwwwww
13
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
Free Willy 2: The Adventure Home
awwwwwwwwww
14
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
Free Willy 3: The Rescue
awwwwwwwww
15
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
very complicated
16
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
he was a lovely giant scary gorilla
17
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
its got the same music on it as pirates of the carribbean
18
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
made me giggle
19
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
sweet, different and funny
20
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
pfft i can do all that shizzle neo does
21
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
oh behave
22
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
groovy baby
23
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
groovy baby yeah
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
best one out of the POTCs
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
clever
27
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
makes you think
28
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
coz we're all bitches really
29
Grease 1978,  PG)
Grease
grease is the word
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
because harry is SPECIAL
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
because ron is daft
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
because hermione kicks ass
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
because voldamort is going down
34
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
bless his lil cottons
35
Mulan 1998,  G)
Mulan
coz girls do it better
36
Fairy Tale - A True Story 1997,  PG)
Fairy Tale - A True Story
you've just gotta believe
37
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
its a story about a toy
38
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
its a story about 2 toys
39
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
because a cheesy film isnt a cheesy film without a butt ugly girl having a makeover n becoming the most popular girl in school, not to mention the future queen of genovia
40
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
us girls obviously rule countries better hehe
41
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
your usual boring couple that enjopy nothing better then kniting and playing squash
42
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
not as good as grease 1 but worth the watch
43
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
chocolate .... *drool*
44
Toy Soldiers 1991,  R)
Toy Soldiers
long time till ive seen it
45
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
one day shoes will rule the world
46
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
i love peter pan

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments