My Favorite Movies
My Movies Collected.
| hyypia's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Douches froides (Cold Showers) 2005, Unrated) |
|
| 2 |
2:37 2006, Unrated)
Film plot deals with teenage problems, however not quite everyday problems of typical teenager. Brought up issues are food for thought and forcing to think about resemblances of main characters with us or someone which we knew at school. Alienation, psychological harassing, an indifference, dealing with sexual identity are ones of many problems brought up in the film which teenagers are facing everyday worldwide. Very strong film. |
|
| 3 |
Shortbus 2006, Unrated) |
|
| 4 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 5 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 6 |
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005, R) |
|
| 7 |
Latter Days 2003, R) |
|
| 8 |
Summer Storm (Sommersturm) 2004, R) |
|
| 9 |
Edge of Seventeen 1998, R) |
|
| 10 |
Mysterious Skin 2004, NC-17) |
|
| 11 |
Get Real 1998, R) |
|
| 12 |
Yossi and Jagger 2002, R) |
|
| 13 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17) |
|
| 14 |
Eating Out 2: Sloppy Seconds 2006, Unrated) |
|
| 15 |
Sugar 2004, R) |
|
| 16 |
Spun 2002, R) |
|
| 17 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 18 |
Rak haeng Siam (The Love of Siam) 2007, Unrated) |
|
| 19 |
The Curiosity of Chance 2007, Unrated) |
|
| 20 |
Blow 2001, R) |
|
| 21 |
Show Me Love (Fucking Amal) 1998, Unrated) |
|
| 22 |
Another Gay Movie 2006, R) |
|
| 23 |
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003, R) |
|
| 24 |
Glue 2006, Unrated) |
|
| 25 |
Boy Culture 2006, Unrated) |
|
| 26 |
The Strangers 2008, R) |
|
| 27 |
Never Back Down 2008, PG-13) |
|
| 28 |
[Rec] 2007, R) |
|
| 29 |
Lejdis 2008, Unrated) |
|
| 30 |
Rezerwat (Preserve) 2007, Unrated) |
|
| 31 |
Midnight Talks (Rozmowy Noca) 2008, Unrated) |
|
| 32 |
Song for a Raggy Boy 2003, Unrated) |
|
| 33 |
American Pie Presents - Band Camp 2005, R) |
|
| 34 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 35 |
Another Gay Sequel: Gays Gone Wild! 2008, R) |
|
| 36 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 37 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 38 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 39 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 40 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 41 |
The Spirit 2008, PG-13) |
|
| 42 |
Patrik 1,5, (Patrik Age 1.5) 2010, PG) |
|
| 43 |
Constantine 2005, R) |
|
| 44 |
Coraline 2009, PG) |
|
| 45 |
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996, R) |
|
| 46 |
Milk 2008, R) |
|
| 47 |
Religulous 2008, R) |
|
| 48 |
The Haunting in Connecticut 2009, PG-13) |
|
| 49 |
Were the World Mine 2008, Unrated) |
|
| 50 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 51 |
Make the Yuletide Gay 2009, Unrated) |
|
| 52 |
Eating Out: All You Can Eat 2009, Unrated) |
|
| 53 |
Prayers for Bobby 2009, Unrated) |
|
| 54 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 55 |
Kinsey 2004, R) |
|
| 56 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 57 |
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2008, R) |
|
| 58 |
A Single Man 2009, R) |




























![[Rec]](http://content6.flixster.com/movie/10/52/28/10522876_tmb.jpg)




























