My Favorite Movies


  hypeserver's Rating My Rating
1
The Darwin Awards 2006,  R)
The Darwin Awards
This is one of the most well written, well directed films I have ever seen. This movie is so underappreciated for the magnificence of this film! Only 221 people including myself at the time of this review saw this film out of the entire Flixster community.
2
Clue 1985,  PG)
Clue
Incredibly well written it's the kind of film that a lot of people had no desire to see, but has to be one of the best films ever written. Truely an amazing cult classic!
3
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
One of the best cult classics I have yet to see!
4
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Great acting that I exoected from the guys who brought you "Shaun of the Dead" (2004).
5
Red vs. Blue: The Blood Gulch Chronicles 2003,  Unrated)
Red vs. Blue: The Blood Gulch Chronicles
The best machinima show out! Michael "Burnie" Burns and the rest of the Rooster Teeth cast did an amazing job on this series.
6
Shades of Gray 2005,  Unrated)
Shades of Gray
Jesse "JesKid" Cowell is an amazing director and actor. An independent film that really doesn't disappoint.
7
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
This movie was definately a mark on its time along with the series. It deserves it's place in one of the best animated films of its time.
8
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Well this week I went to the local movie theatre to go see TRANSFORMERS I'm a pretty good fan of the original series so I was hoping to expect some good stuff. The movie was great how my Movie Tuesdays work is I try to watch one movie that week either at the show or one that's on dvd and then review it for Tuesday. This means I either watch the movie that day, the weekend before, or the Monday before. Anyway I try to review each aspect of the movie without giving any spoilers. Then I give my final judgement weather you should tell the movie "Got the pitch" or "Hit the ditch". Tried to think of something that rhymed. Alright let's start off.
GRAPHICS
Transformers doesn't disappoint in this aspect at all. I'd have to say it's the best graphics I've seen in a movie yet. The CGI was amazing. The detail and transformations of the characters where great. Everything was shiny. Only problem with the graphics is that they totally changed Ironhide and Bumblebee.
Storyline
What is kind of unexpected is they only followed same fanbased aspecs of Generation One. What I mean is that they didn't make it so fanbased of a movie that only fans of the original series could understand the movie. There was little to no mention of cybertron or energon cubes. Completely new story around transformers, but not like the original series.
Voice Acting
The movie did really good with voice acting. They even got Peter Cullen to do the voice of Optimus Prime which original transformers fans will know. Other than that I did not like that the voices of some other characters were completely different. The least they could of did was get a freaken impersonator to do the voices. The new voices just seemed lame and boring.
Characters
NO! NO! (and for the last time) NO! Optimus Prime does NOT look good with flames on him. What were you thinking? Flames do not make Prime look more badass. If that's not bad enough Bumblebee's a fucken sports car! A camaro to be exact and don't say "But Adam it's a cool sportcar..." don't give me that crap Bumblebee was meant to be the fricken beatle he was in the original show. Also they seemed to have forgotten to put some lead characters in. No soundwave, shockwave, rumble, bulldozer... next you'll tell me that Ironhide is a GMC SUV/Truck oh that's right that's because he is. Huge disappointment with how they updated the characters if you're going for a kickass film please leave the already kickass characters the same. That's right I'm talking to you hollywood fucktards!
Directing
You mean there were people in the movie to direct? With all the fast fight scenes and badass graphics it was hard to notice anything resembling flesh on the big screen. Although when they were on they appeared for too damn long I want to see more Autobot and Decepticon carnage.
Review Points
+Optimus Prime is pretty unchanged
-Prime does not look good with flames
-Looks like Megatron got hit with an ugly bat
+Great use of CGI
+Funny Jokes
+Lots of quotes from Generation one
-Missing characters
+Michael Bay directed it
+Spielburg coproduced something lately that isn't shit
-Too much human shots needs more carnage
-Megatron didn't transform into that so called "world's strongest weapon"
Review Roundup
Overall the movie still gets my high mark and is officially my favorite movie. It deserves a 5/5 and that's what it gets. Those aren't pity points either. Of course there will still be those few downers who complain about it as much as or more than me but hate it. Either way it's still a box office blowout so far it's raked in $70.5 million according to Fandango.com. That's it for this week's Movie Tuesday hope everyone enjoys the review. More to come next week.
9
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
This was definately a great storyline and a movie to pick up. I would recommend it to anyone who's willing to read this review.
10
Crash 2005,  R)
Crash
Truely an amazing work of theatrical art. The storyline is so well written and has an important basis of truth.
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Sadly the majority of people who saw this film never heard of the original skits on Da Ali G Show. This movie had it's moments, but it definately did not live up to the skits.
12
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
What's funnier than a college student that makes up his own college along with the courses? Well I can think of a lot of thing's but this movie is truely downright amazing.
13
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
This movie wasn't like the tv series that well , but still created an amazing storyline and movie for those who saw it.
14
Little Nicky 2000,  PG-13)
15
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Definately one of the best films I have seen. The writing and plot is incredible.
16
Twister 1996,  PG-13)
Twister
Twister was a great movie that really became a favorite.
17
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
This movie is amazing the inside jokes, and references among other things are great.
18
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
The Mummy is an amazing action flick. The comedic factor of the movie is an ok "fill-in" bit to make character development. The movie wasn't meant to be "funny", but did good at what it was meant to do.
19
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Great movie truely amazing. Definately good for anyone's collection.
20
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
Great movie and worth the watch.
21
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
Haunted Honeymoon
One of my favorite Gene Wilder films of all time besides Young Frankenstein.
22
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
Truely an amazing classic.
23
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
One of the best Adam Sandler films of all time.
24
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Another great and amazing film from the creators of the Matrix.
25
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
Ocean's Thirteen was as amazing as the first film a definate must see!
26
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Great film and a wonderful storyline! The plot of the story is amazing and the acting is just as good.
27
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Pixar's best film so far. Easily one of my favorite Pixar films. It's amazing how far Disney and Pixar have gone together.
28
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
Great film! Still have to see the sequel yet, but the comedy and action in this film were amazing.
29
Paycheck 2003,  PG-13)
Paycheck
Paycheck is a brilliant film with amazing directing, acting, and storyline. Defiantely one of John Woo and Ben Affleck's best.
30
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
Big Daddy was a good Adam Sandler film nothing like his original films which were great, but this was a kind of different side from Adam Sandler.
31
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
Adam Sandler's Eight Crazy Nights
I found this film amazingly funny it's a new twist on an Adam Sandler film, but I thought it worked out rather well.
32
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
Flushed Away was a good film someone from school pushed me into watching it, but I'm glad they did.
33
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Ice Age is a great film truely wonderful great voice acting from the cast expecially Ray Romano.
34
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
Truely a great comedy any teen in America can relate to this in some sort of way.
35
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation 2004,  R)
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation
Defiantely a wierd movie, but I loved it.
36
The Butterfly Effect 2004,  R)
37
Toys 1992,  PG-13)
Toys
Good storyline and great acting from Robin Williams.
38
School for Scoundrels 2006,  PG-13)
School for Scoundrels
The film is very funny and defiantely at Heder's best.
39
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
The movie was great there were a ton of parodies in the film from Mad Max to Grand Theft Auto. Defiantely worth going to see for long time fans of the series. Also respect the rating it's not meant to be a kids film don't complain that it wasn't.
40
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
The film is so incredibly well written it's amazing. The storyline of the movie is really well done. Great acting and truely an incredible story.
41
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
42
Wayne's World 1992,  PG-13)
43
The Toy 1982,  PG)
The Toy
Great movie very well written the movie's funny with good acting defiantely does a good job at everything. Defiantely an unlikely plot, but that's truely part of the humor in the movie.
44
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Great movie Lucas is one of the reasons this film is worth watching for. Lucas's part and character was so well written making Lucas look Prince-esque was defiantely a good decision.
45
Idiocracy 2006,  R)
Idiocracy
Some of the best political humor I have yet to see.
46
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
47
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
Incredibly well written, amazing editing, wonderful acting. Some of the finest in film making and editing I have ever seen.
48
EdTV 1999,  PG-13)
EdTV
Very good, well written very similiar to "The Truman Show".
49
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
It's really surprising that the sequel is actual somewhat better than the original film. Good storyline and still the great humor as the first.
50
The Weather Man 2005,  R)
The Weather Man
I'm rather shocked to have forgotten to review this film. Well written and worth watching kind of a hidden gem for Cage.
51
The Stoned Age 1994,  R)
The Stoned Age
It's one of those goofy comedies that really made the 90s the movie age. Although most viewers would rather watch other films if you're a normal teenage viewer who thinks that making a movie out of stoner's is funny than this is for you.
52
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
It's one of those semi-cult classics where only a select number of people will truely appreciate this film for what it is. Yes, it is a musical-romantic-comedy, but it does a funny look at these categories with a strange storyline.
53
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978,  PG)
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
I'm a huge "The Beatles" fan so naturely I liked this film. A lot of people say it ruined a lot of Beatles songs, but yet again this was coming from someone in a review who couldn't even spell Beatles right. Aerosmith kind of butchered their one song they covered. Maxwell's Silver Hammer cover was also pretty bad the rest was actually a pretty good turn on beatles songs.
54
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
A truely emotional and brilliantly written masterpiece. One of the best inspired true stories I have ever seen.
55
Mr. Woodcock 2007,  PG-13)
Mr. Woodcock
Great film if you enjoyed other films like "School of Schoundrels", "Bad Santa", or "Accepted" you'll really enjoy "Mr. Woodcock". Funny film although Amy Poehler is listed high in the credits she only appears for about 15 minutes of the film. A lot like the other slapstick comedy that Billy Bob Thorton has done recently in his career.
56
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
How they dressed up the scenes to make it look like 1985 was great. Wonderful acting from Adam Sandler, and Drew Barrymore. Very delightful film.
57
Tucker: The Man and His Dream 1988,  PG)
Tucker: The Man and His Dream
Great true story I thought this movie adaptation was good besides that Tucker's "team" raced the "Tucker" after the court case and not before. Currently 47/51 Tucker's produced still are existing today one of which is owned by George Lucas.
58
Gandhi 1982,  PG)
Gandhi
Saw this a year ago in World Cultures and loved it very well acted and a great following of Gandhi's life.
59
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
Much like other Robin Williams films "Bicentennial Man" is compelling and an emotional masterpiece. This film deserves a high grade and is well underlooked.
60
Office Space 1999,  R)
Office Space
Great cult film, very funny and worth any cult lovers time. Milton and his red stapler...loads of laughs in this great comedy!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments