My Favorite Movies


  hwarang1985's Rating My Rating
1
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
featuring the parallel contrast between father and son, the rise to power and the struggle to keep it. pacino and de niro make each scene legendary. unquestionably flawless directing and acting.
2
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War)
arguably the most intangibly successful korean film of alltime. saving private ryan meets friend. would be flawless if not for over-sentimentality at the end.
3
The Departed 2006,  R)
The Departed
deservedly best picture of the year. scorsese finally wins an oscar with beautifully orchestrated in your face violence with uncanny ability to make audience sympathise with bad people. great casting.only flaw is in weak female lead.
4
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
the epitome of vengeful, surreal film noir. oblique film at its finest. choi min-sik deserves two oscars for his performance.
5
Gonggongui Jeog (Public Enemy) (Public's Enemy) 2002,  Unrated)
Gonggongui Jeog (Public Enemy) (Public's Enemy)
off-beat actioner which transcends the genre by boasting witty social satire while glorifying vigilante violence. the comedy and charismatic acting by both leads cover up multiple plot holes
6
Chingoo (Friend) (Chingu) 2001,  Unrated)
Chingoo (Friend) (Chingu)
if you want to get into korean film, this could be a good movie to start off with.
7
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
remake of bruce lee's fist of fury. jet li proves he is not just an acrobat with his formidable cinematic presence.
8
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
intricate plot weaving and now-legendary dialogue would not be the cult classic it is today without kevin spacey's masterful manipulation of the audience with his enigmatic and elaborately calculated performance
9
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
johnny depp's best performance he shows the world how to act without dispaying much emotion. the only actor who could ever make al pacino look 'vulnerable'.
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
a bit overrated and over-sentimental but deserved best picture over forrest gump
11
Gladiator 2000,  R)
12
Rocky 1976,  PG)
13
Memento 2000,  R)
14
The Truman Show 1998,  PG)
15
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
where it all began...
16
There's Something About Mary 1998,  R)
17
Half Baked 1998,  R)
18
Shiri 1999,  R)
19
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
20
Juyuso seubgyuksageun (Attack the Gas Station) 1999,  R)
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
22
Scarface 1983,  R)
23
Heat 1995,  R)
24
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
25
Mystic River 2003,  R)
26
Good Will Hunting 1997,  R)
27
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
28
12 Angry Men 1997,  PG-13)
29
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
30
The Sting 1973,  PG)
31
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
32
The Silence of the Lambs 1991,  R)
33
Contact 1997,  PG)
34
Braveheart 1995,  R)
35
Pulp Fiction 1994,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
37
True Romance 1993,  R)
38
Who Am I? ,  PG-13)
39
Mission Impossible 1996,  PG-13)
40
The Devil's Advocate 1997,  R)
41
The Matrix 1999,  R)
42
The Lion King 1994,  G)
43
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
44
The Color of Money 1986,  R)
45
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
The lines between stranger and friend, friend and brother, brother and family is explored in this dry, fast-moving character piece featuring one of the greatest single portrayals of mentally disabled person captured on film. The ending is particularly poignant, just as you think the film has shown you the power of trust it also fingers the likelihood of its fragility and the mortality of all human relationship.
46
Fight Club 1999,  R)
47
Sleepers 1996,  R)
48
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
49
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
50
Seven (Se7en) 1995,  R)
51
The Aviator 2004,  PG-13)
52
The Basketball Diaries 1995,  R)
53
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
54
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
55
Out of Sight 1998,  R)
56
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior) 2001,  R)
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior)
Worth seeing for the ridiculously invincible title hero.... just want to see him fight the main characters of Hero and Crouching Tiger...
57
Daisy 2006,  Unrated)
58
Ya-soo (Running Wild) 2006,  Unrated)
59
Silmido 2004,  Unrated)
60
Typhoon 2005,  R)
61
A Better Tomorrow 2010,  R)
62
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
63
Oasis 2004,  Unrated)
64
Gonggongui Jeog 2 (Another Public Enemy) 2005,  R)
65
A Dirty Carnival (Biyeolhan geori) 2006,  Unrated)
66
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
67
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
68
The Untouchables 1987,  R)
69
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
70
Batman Begins 2005,  PG-13)
71
The Prestige 2006,  PG-13)
72
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
73
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments