Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hvoelkel's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Great movie by Nicholas Sparks and i own it
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I ownit, and love this movie
3
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Love this movie, so funny! I own it
4
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Love this movie! Love the dancing and the story behind it. I own this movie
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Great movie by Nicholas Sparks. Loved The Notebook and this one as well
6
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Love the movie and also the story! I own and love it
7
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Love this movie! Great love story. I own and love it.
8
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
I love this movie especially the cars! Love the cast, and I own it
9
Salsa 1988,  PG)
Salsa
This is my favorite movie and I also own it!
10
The Forbidden Dance Is Lambada 1990,  PG-13)
The Forbidden Dance Is Lambada
Love this movie and the message behind it!
11
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
Loved this movie! Loved the story, the dancing and the performances, and i own it
12
August Rush 2007,  PG)
August Rush
Wonderful movie... with a great story, and also wonderful acting performances!
13
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
I love this movie, love the acting and especially the dancing! The dancing in this movie is phemonial!
14
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
Love this movie.... the way Disney blended the animated world and the real world! This movie is so cute and adorable!
15
The Favorite (Intimate Power) 1989,  R)
The Favorite (Intimate Power)
Good movie!
16
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
Great movie! Great love story!
17
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
Great movie and great performances by the cast
18
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
Love Orlando Bloom's movies!
19
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Great movie!
20
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
The movie is sweet and love it!
21
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
Wonderful movie and memorable perfomances of the characters! This is one of my favorite movies!
22
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
Love this movie!
23
The Ruins 2008,  R)
The Ruins
Good movie, scary and also really gory especially the unrated version!
24
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Love the movie! Great movie love the characters, the scenery and the special effects are great in the movie!
25
Tears in the Rain 1988,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments