My Favorite Movies


  1. Huskerchez
  2. Todd

My top 100! These are movies I enjoy immensely and could watch at any time! Obviously from an artistic standpoint having Vegas Vacation over Citizen Kane or Elf over Ten Commandments, even having The Craft on the same list is ludicrous. These are movies I can watch time and again (admittingly many are mind numbing-{"Hey hat reminds me I forgot Monty Python?").

  Huskerchez's Rating My Rating
1
Tombstone 1993,  R)
2
The Princess Bride 1987,  PG)
3
Gladiator 2000,  R)
4
Braveheart 1995,  R)
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Another Stephen King classic. A perfect film
6
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
People put this movie down. You know who I hate? People. Fantastic flick.
7
No Country for Old Men 2007,  R)
8
Wedding Crashers 2005,  R)
9
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Sets the standard for any "mob" movies.
10
Bull Durham 1988,  R)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
IN theatres for what 8 years running when it came out
12
Rocky 1976,  PG)
13
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
Only the best Christams movie everrrrrrr. By the way listen carefully to the ray Charles song while he is in the attic, put it on your x-mas songs CD. "Shitter's full!"
14
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
Ever actor is right on. I mean it right on.
15
The Matrix 1999,  R)
16
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Everything i hoped it would be, only longer.
17
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
18
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
ted White stole the show and gets no credit. The supreme set up man.
19
Aliens 1986,  R)
Aliens
It rates this high because I saw it in the theatrre. If I had not it might not even make the list. Bill Paxton's come out movie and I broke the handle on my theatre seat watching it.
20
Vegas Vacation 1997,  PG)
Vegas Vacation
I do not like Randy Quaid in movies. The vacation series is definatelythe exception. (OK he was fun in "Kingpin" too These are fun little movies
21
Risky Business 1983,  R)
Risky Business
Hell yeah.
22
GoodFellas 1990,  R)
23
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Hans Gruber BEST VILLAIN EVER!
24
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Will not miss this at Christmas, I'll watch it now, anybody in?
25
Top Gun 1986,  PG)
26
Total Recall 1990,  R)
27
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
28
Troy 2004,  R)
29
The Terminator 1984,  R)
30
Love Actually 2003,  R)
31
I Am Legend 2007,  PG-13)
32
For Love of the Game 1999,  PG-13)
33
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Amazing plot, amazing twists, amazing acting....I give it an Amazing. Another time Spacey is fantastic but overlooked by other performances.
34
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Never gets old
35
Better Off Dead 1985,  PG)
36
Sixteen Candles 1984,  PG)
37
Stripes 1981,  R)
38
Unforgiven 1992,  R)
39
Road House 1989,  R)
40
Life as a House 2001,  R)
41
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
42
Con Air 1997,  R)
43
Hitch 2005,  PG-13)
44
Elf 2003,  PG)
45
Iron Man 2008,  PG-13)
46
Spider-Man 2002,  PG-13)
47
I, Robot 2004,  PG-13)
48
Employee of the Month 2006,  PG-13)
49
Donnie Darko 2001,  R)
50
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Heath Ledger did not walk on water as the media had me believe before I saw the film but it was well done.
51
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
Man is Stewart great or what. Fillibuster anyone?
52
Trading Places 1983,  R)
53
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
54
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
I believe it is still the longest fart scene ever filmed in a motion picture. You gotta love a record breaking film. "Let's play chess then."
55
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
56
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Another sequel breaking the mold.
57
Casino 1995,  R)
58
300 2007,  R)
59
Magnolia 1999,  R)
60
Super Troopers 2002,  R)
61
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
62
Ben-Hur 1959,  G)
63
Varsity Blues 1999,  R)
64
The Ten Commandments 1956,  G)
65
Underworld 2003,  R)
66
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Set a new standard for directing, we owe much to this movie.
67
Meet the Parents 2000,  PG-13)
68
Serendipity 2001,  PG-13)
69
The Devil's Advocate 1997,  R)
70
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
71
Notting Hill 1999,  PG-13)
72
Big Daddy 1999,  PG-13)
73
Beverly Hills Cop 1984,  R)
74
Hoosiers 1986,  PG)
75
Waiting 2005,  R)
Waiting
This is for restraunt movies what over the top is for arm wrestling. Actually if u ever have worked in service this is 100% accurate
76
The Sure Thing 1985,  PG-13)
77
Cool Hand Luke 1967,  PG)
78
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
79
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
Mr. Holland's Opus
I cried am about to thinking about it. what an encouraging movie
80
Rudy 1993,  PG)
81
Tin Cup 1996,  R)
82
Escape from New York 1981,  R)
83
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
84
Billy Madison 1995,  PG-13)
85
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
86
Say Anything... 1989,  PG-13)
87
Grease 1978,  PG)
Grease
Please, Don't tell anyone but I love this musical
88
The Great Escape 1963,  Unrated)
89
Kelly's Heroes 1970,  PG)
90
Across the Universe 2007,  PG-13)
91
Red Dawn 1984,  PG-13)
92
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
93
Slap Shot 1980,  R)
94
Spartacus 1960,  PG-13)
95
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
96
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
97
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
98
Rollerball 1975,  R)
99
Soylent Green 1973,  PG)
100
The Craft 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments