My Favorite Movies


  hunteramy2000's Rating My Rating
1
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
I really like the story so much that i can watch it many times all over again!
2
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
I really like the way inuyasha and kagome love each other... very romantic
3
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time)
This movie really make me cry when i saw they are seperated from each other...
4
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler)
I like the way whereby the two brothers work together to fight...
5
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island)
i have not seen the movie but i really wanted to see it...
6
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
Those who love cute creature will love this show.
7
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
i love the way he tried to change them although he seems a bit crazy at times...Ha!Ha!
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
finally, harry found his godfather!
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I like the competition.
10
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
I really think they find a good actor for L. He had really bring out the 'L' factor...
11
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2)
Final showdown! the ending was quite unexpected but i like the fact that L win unlike comics...
12
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!)
Really exciting
13
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo!
Really nice!
14
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
i love the sweet sweet love between peter pan and wendy.
15
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Nice voice they got...
16
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
really funny!!!
17
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
Quite scary... maybe i will stop playing games...Ha! Ha!
18
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Quite surprising story...
19
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
A normal girl who become a swan...
20
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
They really look very cute!!!
21
One Piece the Movie: Kaisokuou ni ore wa naru (One Piece Movie: The Great Gold Pirate) 2000,  Unrated)
One Piece the Movie: Kaisokuou ni ore wa naru (One Piece Movie: The Great Gold Pirate)
i wan see it!!!
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I want to see this!!!
23
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
It was really nice to see how they managed to get their parents back together!
24
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
Really funny!
25
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
26
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
I love the love between them...
27
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
Cute and simple story...but i love it!
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Good effort.
29
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
Quite nice. Especially the part where she finally decide to become the queen.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments