My Favorite Movies


  HunnysFangirl's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
This is my all time favorite movie!!
2
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
I love this movie and the book!!
3
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Totally Awesome!
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Most awesome movie ever!
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I love Cap'n Jack Sparrow!! HEE HEE!!
6
Spider-Man 2002,  PG-13)
7
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I LOVE LORD OF THE RINGS!!
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
Akeelah and the Bee
Excellent movie. It made me cry!
12
Little Manhattan 2005,  PG)
Little Manhattan
So adorable! It was cute and sweet.
13
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
I rethought seeing it, and after watching it, I am a big fan. There is a scene that didn't have to be there but, I loved it!! It was so romantic!!
14
Project X 1987,  PG)
Project X
I loved it!! The little monkey was adorable. It is definitly a movie to show why animal activists do what they do.
15
Sahara 2005,  PG-13)
16
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Best Disney Movie Ever!!
17
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
The best Disney movie since High School Musical.
18
Now You See It... 2005,  G)
Now You See It...
I thought it was really good. Disney should shoe it more.
19
Holes 2003,  PG)
Holes
I absolutly love it!! Hee hee! I love these guys!
20
Jonah - A VeggieTales Movie 2002,  G)
Jonah - A VeggieTales Movie
I LOVE VEGGIETALES!!
21
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
I love Chicken Little!! He is so cute!!
22
Cars 2006,  G)
Cars
It was so cute. "My names Mater. Like ta mater, but without the ta." hee hee!!
23
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
One of my fave movies. It would be reallly scary if it really happened.
24
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
So Sweet!
25
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
This movie rocks
26
Sky High 2005,  PG)
Sky High
I loved it!!
27
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I absolutly love this movie. I love Dory and Nemo!!
28
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
So cool. I can't wait for the second one.
29
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I hope they make more Batman.
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I can't wait for Prince Caspien!!
31
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
Loved it!
32
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
So sweet
33
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
34
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
35
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
It was an excellent adventure movie.
36
X-Men 2000,  PG-13)
37
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
It was really, really good!!
38
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
39
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Not like the others
40
The Others 2001,  PG-13)
The Others
Loved the twist at the end.
41
The Ghost And Mr. Chicken 1966,  Unrated)
The Ghost And Mr. Chicken
Don Knotts is so funny. I will miss him.
42
Changing Lanes 2002,  R)
Changing Lanes
It is a good thriller
43
I, Robot 2004,  PG-13)
44
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
It was so creepy. That part with the corn. Gave me chills.
45
Suspicion 1941,  Unrated)
46
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
47
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Boo is so cute!!
48
Chicken Run 2000,  G)
49
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
I thought it was cute
50
October Sky 1999,  PG)
October Sky
Really good movie
51
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
Spy Kids 3-D - Game Over
It was good.
52
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Best Shark movie since jaws
53
The Trouble with Angels 1966,  PG)
54
Maximum Overdrive 1986,  R)
55
*batteries not included 1987,  PG)
*batteries not included
This movie is good. I haven't seen it in a while.
56
5 Children and It 2004,  Unrated)
5 Children and It
So cute and the kids were really good actors.
57
Two Brothers 2004,  PG)
Two Brothers
I thought it was really good. Had me crying at the end!!
58
Duma 2005,  PG)
Duma
Inspirational movie that kids to the kid inside everyone.
59
What About Bob? 1991,  PG)
60
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
It is the perfect revenge movie.
61
George of the Jungle 1997,  PG)
62
Mighty Joe Young 1998,  PG)
63
The Odd Couple 1968,  G)
64
Larger Than Life 1996,  PG)
Larger Than Life
so cute
65
Where Angels Go, Trouble Follows 1968,  G)
66
Dragonfly 2002,  PG-13)
67
Little Giants 1994,  PG)
Little Giants
Cute for youger kids say under 12
68
Charade 1963,  G)
Charade
A suspense movie that was really good!
69
Jack 1996,  PG-13)
Jack
So sad. Always makes me cry.
70
Wild Child 2009,  PG-13)
Wild Child
of course i want to see it!!
71
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
I love this movie. I thought it was sweet and funny. I would not mind seeing it again.
72
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
of course it was excellant. like i had any doubts. not my fave but i liked it....
73
The Dark Corner 1946,  Unrated)
The Dark Corner
really, really great movie!
74
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
75
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Loved it! It was just a little slow for my liking...that and Dumbledore died :(

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments