My Favorite Movies
| htqwebmaster's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 2 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 3 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Red Dust 1932, Unrated) |
|
| 5 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 6 |
Saratoga 1937, Unrated) |
|
| 7 |
You Can't Take It with You 1938, Unrated) |
|
| 8 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |
|
| 9 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 10 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 11 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 12 |
Wife vs. Secretary 1936, Unrated) |
|
| 13 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 14 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 15 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 16 |
Torso: The Evelyn Dick Story 2001, R) |
|
| 17 |
Invisible Child 1999, Unrated) |
|
| 18 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 19 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Best in Show 2000, PG-13) |
|
| 22 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 23 |
The Shop Around the Corner 1940, Unrated) |
|
| 24 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 25 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 26 |
Mommie Dearest 1981, PG) |
|
| 27 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1997, G) |
|
| 29 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 30 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 31 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 32 |
Grease 1978, PG) |
|
| 33 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 34 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 35 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 36 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 37 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 38 |
The More the Merrier 1943, Unrated) |
|
| 39 |
The Talk of the Town 1942, Unrated) |
|
| 40 |
Bombshell (Blonde Bombshell) 1933, Unrated) |
|
| 41 |
Hell's Angels 1930, PG) |
|
| 42 |
Libeled Lady 1936, Unrated) |
|
| 43 |
The Public Enemy 1931, Unrated) |
|
| 44 |
Platinum Blonde 1931, Unrated) |
|
| 45 |
Suzy 1936, Unrated) |
|
| 46 |
China Seas 1935, Unrated) |
|
| 47 |
Red-Headed Woman 1932, PG-13) |
|
| 48 |
Harvey 1950, Unrated) |
|
| 49 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 50 |
The Aristocats 1970, G) |
|
| 51 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 52 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 53 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 54 |
Splash 1984, PG) |
|
| 55 |
Vivacious Lady 1938, Unrated) |






















































