Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  HtownKnight's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ 2004,  R)
2
Friday 1995,  R)
3
Malcolm X 1992,  PG)
4
The Godfather 1972,  R)
5
Training Day 2001,  R)
6
American Gangster 2007,  R)
7
Remember the Titans 2000,  PG)
8
Boomerang 1992,  R)
9
Bad Boys II 2003,  R)
10
The Incredibles 2004,  PG)
11
The Best Man 1999,  R)
12
Rush Hour 1998,  PG-13)
13
A Soldier's Story 1984,  PG)
14
The Temptations 1998,  Unrated)
15
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
16
Love Jones 1997,  R)
17
New Jack City 1991,  R)
18
Scarface 1983,  R)
19
Ray 2004,  PG-13)
20
The Five Heartbeats 1991,  R)
21
Boyz n the Hood 1991,  R)
22
Man on Fire 2004,  R)
23
Uptown Saturday Night 1974,  PG)
24
Soul Food 1997,  R)
25
The Color Purple 1985,  PG-13)
26
Glory 1989,  R)
27
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
28
Purple Rain 1984,  R)
29
Cooley High 1975,  PG)
30
Pride 2007,  PG)
31
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
32
The Wood 1999,  R)
33
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
34
Paid in Full 2002,  R)
35
The Mack 1973,  R)
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
37
Cars 2006,  G)
38
A Piece of the Action 1977,  PG)
39
Animal 2004,  R)
40
Which Way Is Up? 1977,  R)
41
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
42
Brown Sugar 2002,  PG-13)
43
The Godfather, Part II 1974,  R)
44
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
45
Ali 2001,  R)
46
Disappearing Acts 2000,  R)
47
Shaft 2000,  R)
48
Talk to Me 2007,  R)
49
In Too Deep 1999,  R)
50
Next Friday 2000,  R)
51
Baby Boy 2001,  R)
52
Hoodlum 1997,  R)
53
Sugar Hill 1994,  R)
54
Independence Day 1996,  PG-13)
55
Bad Boys 1995,  R)
56
Let's Do It Again 1975,  PG)
57
The Hurricane 1999,  R)
58
Transformers 2007,  PG-13)
59
Poetic Justice 1993,  R)
60
Shaft 1971,  R)
61
Waiting to Exhale 1995,  R)
62
The Shawshank Redemption 1994,  R)
63
Crimson Tide 1995,  R)
64
Harlem Nights 1989,  R)
65
Barbershop 2002,  PG-13)
66
Hustle & Flow 2004,  R)
67
The Players Club 1998,  R)
68
Armageddon 1998,  PG-13)
69
My Cousin Vinny 1992,  R)
70
Gladiator 2000,  R)
71
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
72
Meet the Parents 2000,  PG-13)
73
Shrek 2001,  PG)
74
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
75
Blazing Saddles 1974,  R)
76
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
77
Out of Time 2003,  PG-13)
78
Something New 2006,  PG-13)
79
Less Than Zero 1987,  R)
80
Face/Off 1997,  R)
81
Steve Harvey: Don't Trip... He Ain't Through With Me Yet 2006,  PG)
82
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
83
I Think I Love My Wife 2007,  R)
84
The Gospel 2005,  PG)
85
Menace II Society 1993,  R)
86
The Brothers 2001,  R)
87
Undercover Brother 2002,  PG-13)
88
Interview with the Vampire 1994,  R)
89
Guess Who 2005,  PG-13)
90
Two Can Play That Game 2001,  R)
91
ATL 2006,  PG-13)
92
American Me 1992,  R)
93
Breakin' All the Rules 2004,  PG-13)
94
Shrek 2 2004,  PG)
95
Ice Age 2002,  PG)
96
Shark Tale 2004,  PG)
97
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
98
Barbershop 2 - Back in Business 2004,  PG-13)
99
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
100
He Got Game 1998,  R)
101
Four Brothers 2005,  R)
102
Deliver Us from Eva 2003,  R)
103
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
104
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
105
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
106
Rules of Engagement 2000,  R)
107
Batman Begins 2005,  PG-13)
108
Fools Rush In 1997,  PG-13)
109
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
110
A Bronx Tale 1993,  R)
111
Ricochet 1991,  R)
112
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
113
Waist Deep 2006,  R)
114
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
115
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
116
Bad Boys 1983,  R)
117
Carlito's Way 1993,  R)
118
The Color of Money 1986,  R)
119
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
120
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
121
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
122
Glory Road 2006,  PG)
123
American Pie 1999,  R)
124
American Pie 2 2001,  R)
125
Life 1999,  R)
126
A Tale of Two Cities 1935,  Unrated)
127
Meet The Browns 2008,  PG-13)
128
The Family That Preys 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments