My Favorite Movies


  HRavenRose's Rating My Rating
1
The Last Unicorn 1982,  G)
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Incredible when I first saw it in the theatre, doesn't have the same impact for me on DVD.
3
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
4
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
First movie I ever saw! Amazing story, great direction, outstanding DPing and performances and a good script.
5
Aliens 1986,  R)
6
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Practically perfect in every way...
7
Blade Runner 1982,  R)
8
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
9
The Craft 1996,  R)
10
La Strada (The Road) 1954,  PG)
11
Labyrinth 1986,  PG)
12
Willow 1988,  PG)
13
The Princess Bride 1987,  PG)
14
The Matrix 1999,  R)
15
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
16
Beauty and the Beast 1991,  G)
17
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
18
Practical Magic 1998,  PG-13)
19
Hocus Pocus 1993,  PG)
20
Grease 1978,  PG)
Grease
Fabulous!!!
21
Starship Troopers 1997,  R)
22
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
23
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
24
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
26
Thirteen 2002,  R)
27
Gladiator 2000,  R)
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
29
Braveheart 1995,  R)
30
There's Something About Mary 1998,  R)
31
Pretty Woman 1990,  R)
32
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
33
Love Actually 2003,  R)
34
Wedding Crashers 2005,  R)
35
Spider-Man 2002,  PG-13)
36
Legend 1986,  PG)
Legend
Fabulous fantasy. Great dance sequence where Lili appears to be seduced by Darkness.
37
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
38
The Last Starfighter 1984,  PG)
39
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments