Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hpssterling's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
300
This movie was based on the Graphic Novel, by Frank Miller, hence took some artistic liberty with the history. It was never advertised as Non-Fiction. I thought this movie was absolutely amazing. I will go see it in theatres again and it ranks as my new top film. It was glorious, beautiful, and brutal. I cried anashamedly in the theatre.
2
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
RAWK! I own three copies.
3
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
OH HELL YEAH! Nothing like a C-4 enema.
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Tragically beautiful, and mesmerizing although a bit weak in spots.
5
Legend 1986,  PG)
Legend
I loved this! Darkness is h-h-hot!
6
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Sarah is a stupid bitch!
7
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
different
8
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
This is what happens when stupid people try to be cool.
9
Chocolat 2000,  PG-13)
10
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate)
Brush up on your spanish, it's bruja de cocina time!
11
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
12
A Midsummer Night's Dream 1996,  PG-13)
A Midsummer Night's Dream
Mmmmm Puck....mmmm. And Umbrellas!
13
Midsummer Night's Rave 2002,  R)
Midsummer Night's Rave
Cute, very cute.
14
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments