My Favorite Movies


  Hotstreak2007's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
the green mile is based on one of the many books by stephen king but it is also one of the very few films made from his books which follow the plot of the book quite closely.
but it did leave out of few key details like why was delacroix (michael jeter) in for excution for, what happedned to the supporting charaters in the end.
but overall i find it a brillent film in which i can watch over and over again.
2
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
i like this film..... seems mad for me to do so.. i also like we were soilders as well
3
We Were Soldiers 2002,  R)
4
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
tis great
5
X-Men 2000,  PG-13)
6
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
not as gd the 1st 2
7
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
very gd. i like will smiths part as the newbe and keeps messin up. its weird how tommy lee jones never really smiles in the film.
8
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
i like the film. expecally wen he has to go bac and teach tommy lee jones charater.
9
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
a very upsetting story bout a black woman hu more or less become a slave to her own ppl
10
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
like the whole vampier livin now tells a his story. rather cool and i like vampier films other an queen of the damed
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
love the film
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
ditto from the 1st
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Love it.... it brillent
14
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
i love this film. a great comedy. i would watch it any day
15
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
so cool. watching this made me watch the series
16
Shooter 2007,  R)
Shooter
cool but i had to watch it twice find out what was really going on.
17
The Edge 1997,  R)
The Edge
so cool. even though there was a huge bear involved.
18
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
love it
19
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
love the film
20
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
like it even though it was rather upsetting but it was also funny
21
Flight of the Navigator 1986,  PG)
Flight of the Navigator
cool like the space ship when he looks into the kids head, so funny then.
22
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
love the film
23
Liar Liar 1997,  PG-13)
24
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
r this is a gd film. well 2 me it is coz as i sed i like films wid ppl hu ave powers.
25
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
an other all time fav
26
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
luv the dinosaurs. soo cool. graphis r brill.
27
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
luv them all even tho the soo brain dead films or 1s 4 idiots
28
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
brill. like adam sandler. he a gd actor
29
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
this is brillent if ya aint seen it you MUST
30
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
i fink tis really funny. i luv the dinosaur hu he calls "rexy"
31
Saw II 2005,  R)
Saw II
brill, but even more gross then the first.
32
Crank 2006,  R)
Crank
tis brill
33
Open Range 2003,  R)
34
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
brill. but not as gd as i thought
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
Batman Begins 2005,  PG-13)
37
The Breakfast Club 1985,  R)
38
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
brill. every gd. cant remeber the actors name but he played a gd part
39
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
brill. just as gd as the 1st
40
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
its ok
41
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
like it
42
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
like it
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
like them all. so gd i gt the box set.:D
44
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
great 4 me. rather funny
45
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
46
The Terminator 1984,  R)
47
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
48
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
49
Lethal Weapon 1987,  R)
50
Lethal Weapon 2 1989,  R)
51
Lethal Weapon 3 1992,  R)
52
Lethal Weapon 4 1998,  R)
53
Die Hard 1988,  R)
54
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
55
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
56
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
57
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
really gd. as i sed i like dinosaur films
58
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
like the film. yet again anouther dinosaur film
59
Jurassic Park IV ,  Unrated)
60
Back to the Future 1985,  PG)
61
Back to the Future Part II 1989,  PG)
62
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
luv it. best of all 3
63
Romancing the Stone 1984,  PG)
64
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
best film of the year...
65
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
so sad how george has to shoot lennie.
66
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
67
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments