My Favorite Movies


  HoTLiZzY's Rating My Rating
1
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
loved it love jackie owen and lucy they are great in this
2
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
i love the action and the comedy of all jackies movies
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
one of the best every movies the action was great
4
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
loved it the action was great the movies was great nothing more can be said
5
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?)
not one of his best but still really good
6
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
chris and jackie great combo
7
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
just as good as the first one
8
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
i have been waiting for this movie for years now and when i saw it, it didnt dissapoint.. i loved it.. there was a great plot line.. the bad guy was a little easy to pick out but the action, humour and emotion in this movie was great.. GO JACKIE
9
Rumble in the Bronx 1996,  R)
Rumble in the Bronx
different from the other jackie movies but still great
10
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
Gorgeous (Boh lee chun)
this is one of my favs its diff but u have to get over the fack that what they say doesnt fit with what u hear
11
The Medallion 2003,  PG-13)
The Medallion
great little show
12
The Tuxedo 2002,  PG-13)
The Tuxedo
not my fav fav but still its jackie lol
13
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
if it wasnt for a friend i would of never watched it but this movie is funny great to sing and dance to coz it has a lot of singing and dancing in it
14
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
Charlies voice is hot good movie
15
Spice World 1997,  PG)
Spice World
i love the spice girls
16
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
ONE OF THE BEST MOVIES
17
Wild Wild West 1999,  PG-13)
Wild Wild West
has a great cast and story line, funny good movie
18
Mulan 1998,  G)
Mulan
BEST MOVIE LOVE IT MY ALL TIME FAV
19
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
LOVE THE ROCK AND BRENDAN FRASER firsts time i watched it scared me but now i love it great movie
20
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
what can i say great movie just as good as the first love charlies voice
21
Scooby-Doo and the Witch's Ghost 1999,  Unrated)
Scooby-Doo and the Witch's Ghost
one of the best scooby movies has good songs in it too :P
22
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
Zorro is hot :P love the story line and the action
23
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
loved it... great action...love the rock
24
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
i dont like tom but he was great in this movie and it was very tasteful loved it
u must all see it
25
Police Academy 1984,  R)
Police Academy
i love the sound making guy so funny
26
True Lies 1994,  R)
True Lies
i could watch this movie a million times before it got boring
27
A Goofy Movie 1995,  G)
A Goofy Movie
love goofy funny and a classic
28
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
so stupid but it looks like fun
29
Van Helsing: The London Assignment 2004,  PG-13)
Van Helsing: The London Assignment
great movie has a really good story line and the creatures are so good
30
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
The Accidental Spy (Te wu mi cheng)
funny great action and the martial arts was great and my fav
31
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
A Charlie Brown Christmas
love woodstock
32
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
i love the circus, im going to run away and join it lol
33
A Charlie Brown Thanksgiving 1973,  Unrated)
A Charlie Brown Thanksgiving
snoopy is so cute
34
A Charlie Brown Valentine 2002,  G)
A Charlie Brown Valentine
i love snoopy
35
Big Momma's House 2000,  PG-13)
36
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
i love the fish but i cant rememeber what its called lol
37
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
Bedknobs and Broomsticks
havent seen all of it
38
Home Alone 3 1997,  PG)
Home Alone 3
love the endings the best
39
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
40
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
great movie i really enjoyed watching this i want to go to neverland with peter pan :P
41
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
i watched this all the time when i was little and i can still enjoy it now one of the best
42
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
i watched this at a friends laughed so hard it hurt damn funny
43
Casper 1995,  PG)
Casper
the friendly ghost that no one can hate got to love casper
44
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
funny movies
45
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
laughted the whole way through
46
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
these are some of the funnyest movies you could ever watch
47
Grease 1978,  PG)
Grease
i watch this with my mum we love this movie
48
Bean 1997,  PG-13)
Bean
funny funny funny you just have to watch him
49
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
i have liked this movie ever since the first time i watched it
50
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
great show and bruce is great in that role and so funny
51
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
great show and bruce is great in that role and so funny
52
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
this stood up to the cartoon ones great movie love scooby and shaggy funny
53
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
just as good as the first who can love scooby doo
54
Scooby-Doo and the Cyber Chase 2001,  Unrated)
55
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
Scooby-Doo on Zombie Island
LOVE SCOOBY its real
56
Scooby Doo's Creepiest Capers 2001,  Unrated)
Scooby Doo's Creepiest Capers
LOVE SCOOBY
57
Scooby-Doo and the Alien Invaders 2000,  Unrated)
Scooby-Doo and the Alien Invaders
LOVE SCOOBY
58
Scooby-Doo's Greatest Mysteries 2004,  Unrated)
Scooby-Doo's Greatest Mysteries
LOVE SCOOBY
59
Scooby Doo Movie ,  PG)
Scooby Doo Movie
LOVE SCOOBY this is a really good movie and the actors did well witha comp image
60
The Addams Family 1991,  PG-13)
The Addams Family
LOVE THIS FAMILY AND THIS MOVIES IS BETTER THEN THE OTHER ONE
61
Addams Family Values 1993,  PG-13)
Addams Family Values
LOVE THIS FAMILY
62
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
so funny and cute
63
101 Dalmatians 1996,  G)
101 Dalmatians
cute and funny
64
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
love richard gere he is great in this movie
65
Toy Soldiers 1991,  R)
Toy Soldiers
i wouldnt of watch it if i wasnt forced but in the end it was great
66
Big Fat Liar 2002,  PG)
Big Fat Liar
Always a great movie to watch.. and would love to do what they did, looks iike great fun :D
67
Shrek 2001,  PG)
Shrek
great the songs r really good to sing to but the second one is better
68
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
i loved donkey and dragon babies so cute
69
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
70
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
i wouldnt of watched if i didnt have to but im happy i did coz its a good movie
71
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
another classic
72
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
great family movie
73
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
if you havent seen aladdin you go watch it NOW great movie
74
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
Aladdin and the King of Thieves
they finally get married great movie movie
75
The Tigger Movie 2000,  G)
The Tigger Movie
so cute and funny must see
76
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom 1998,  G)
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom
i love this its romantic but not gross romantic if u now what i mean its my fav
77
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
LOVE IT MY FAV
78
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain 1997,  G)
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain
LOVE IT MY FAV
79
The Swan Princess: Escape from Castle Mountain 2004,  G)
80
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
i always loved this movie
81
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
i laughed so hard at the extras the movie great cryed when boo had to go :'(
82
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
were off to see the wizard great movie love scarecrow i can almost act the way he can :P
83
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
cute all i can say
84
Bambi 1942,  G)
Bambi
classic cute and sad
85
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
CLASSIC DISNEY MOVIE
86
Sleeping Beauty 1959,  G)
87
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
one of the best cried at the dancing part good songs in it too
88
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
great classic
89
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
love jarjar binks
90
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door)
loved it
91
Johnny English 2003,  PG)
Johnny English
FUNNY
92
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
The Muppets Take Manhattan
sad and happy and fun all at the same time
93
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
one of the best love the little alian things
94
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
the characters, storyline and songs are ones that everyone knows
95
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
sexy and hot great movie
96
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
loved the parts that i saw but havent seen it all but i will
97
Jaws 1975,  PG)
Jaws
scared me the first time i watched it but i love it now
98
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
hugh grant is so cool as well as julia roberts
99
Rat Race 2001,  PG-13)
Rat Race
FUNNY and stupid that makes it funny
100
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
i love the little bat thing he was so cute
101
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
i love this movie its a classic that everone will love and it has a happy ending lol
102
Pinocchio 1940,  G)
Pinocchio
disney classic everyone loves this movie or they should lol
103
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
I LOVE TARZAN
104
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
love schwarzenegger
105
Matilda 1996,  PG)
Matilda
LOVE THIS MOVIE ALWAYS WILL
106
Twins 1988,  PG)
Twins
another great danny movie
107
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) 1994,  PG-13)
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book)
i love army movies
108
What's the Worst That Could Happen? 2001,  PG-13)
What's the Worst That Could Happen?
great story line and really funny
109
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
damn funny
110
Cruel Intentions 3 2004,  R)
111
Cruel Intentions 2 2000,  R)
Cruel Intentions 2
good but not as good as the first one
112
Ghost in the Machine 1993,  R)
Ghost in the Machine
scared me !!!!
113
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
All Dogs Go To Heaven
great family movie
114
Alice in Wonderland 1999,  G)
Alice in Wonderland
great movies
115
Open Season 2006,  PG)
Open Season
i really enjoyed this movie.. very funny.
116
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
great little movie that i could watch again.. loved the slugs :P
117
Samurai Champloo 2005,  Unrated)
Samurai Champloo
i have watched some of it and really enjoyed it but not yet seen all
118
Con Air 1997,  R)
Con Air
an oldie but a goodie
119
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
was a really enjoyable movie just like the rest of them.. funny plot
120
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
so cute in so many ways.. good plot.. the characters work with each other well
121
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
u have to love the simpsons
122
Flubber 1997,  PG)
Flubber
i love flubber they should make real ones :P
123
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
like i said the end is the best
124
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
i only really like the parts were he cuts holes and makes all these booby traps to keep the robbers out
125
Dennis the Menace 1993,  PG)
126
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
its ree ree reee blueeeeee so funny
127
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
i dont like Michael Keaton that much but i didnt like him as beetlejuice, he was very funny. fav part when they had the dinner party and they started to sing and dances that was funny and a very catchy song :D
128
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
Around the World in 80 Days
i absolutely loved this movie... Jackie was great.. his face expressions were so natural and he was so funny.. great overal movie
129
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
great cant say much more then that
130
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
a little confusing but overall a very interesting movie but the singing got to me after a while

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments