My Favorite Movies


  host17's Rating My Rating
1
Halloween 1978,  R)
Halloween
ALL TIME FAVOURITE HORROR MOVIE. This is the best movie, all time that I have seen. It is scary, suspensfull. I first watched this movie when I was seven, and it scared the crap out of me. I have watched this movie, a million times, have it word for word memorized, and still love it. I can watch it another million times. Everything about this movie is good, the acting, (Jamie Lee Curtis), the fact that the blood was kept at bay, very little nudity and sex, and ofcourse it scared me. That's what I want out of these movies, is to be scared. Can't wait for Rob Zombie's Halloween next year. EVERYONE SHOULD WATCH THIS MOVIE. IT IS THE BEST EVERRRR!!!!!!
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
AMAZING...Prob. the best movie i have seen in a long time, and heath ledger was outstanding as the joker, and two-face was great. I love this movie....soooo good.
3
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
ONE OF THE ALL-TIME BEST MOVIE, I'VE SEEN IN YEARS. IT WAS IMAGNTIVE, POWERFULL, AND WONDERFULL!
4
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
THE BEST MOVIE EVER!!! IT WAS F'ING AMAZING! I'VE SEEN IT TWICE AND AM DYING TO WATCH IT AGAIN!!!
5
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
AWESOME! BEST ANIMANTED MOVIE EVER! Stewie Should Take Over the World! The most funniest, comedy ever made, I almost died laughing. (like they say, Don't Die Laughing...We Could Get Sued.) It had some of the best things I have ever seen. "You know what really Grinds my Gears, People from the Nineteeth Century. Why don't they get with the freakin program. It's called automoblie folks, it's much faster then a horse!" I will watch it again and again forever!
6
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
AWESOME! EVERY SINGLE BODY PART GOT CUT OFF!!!! This movie rocked! Why, cause it was good to watch in every way possible. I want to watch a million times more. I so recommend this to every single fan!!!!!! Go see this movie! My favourite part is the whole, "Holly crap, I just killed the whole police department." or "Who's tongue is that?, it's the bikers." Witness everything from fingers, toes, even a man's face get cut off in this movie. Blood is everywhere, it even feels like your covered in blood after watching this movie. ALL GROSS-OUT SLASHER FANS, GO SEE THIS MOVIE. YOU'LL LOVE IT!!!!! GO SEE IT NOW!!
7
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
It was a really good movie...i dont normally go got musicials but it was amazing. Just would help if i didnt have to listen to girls talking about Zac Efron.
8
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Amazing! I loved this movie!
9
Halloween 2007,  R)
Halloween
Rob Zombie did not disapoint me at all...athough it wasnt as good as the orignal..it was still a good movie...had some pretty funny lines.
10
Saw III 2006,  R)
Saw III
THIS IS ONE OF THE BEST HORROR FILMS I'VE SEEN SENSE HALLOWEEN. It had excellent plot lines, a twisted story, and one of the best endings in film history. The sound effects we're very effective. They disburbed me, more then the visuals. All those loud done-cracking, crushing sounds. The most creepiest part when the girl is chained in the freezer and sprayed with water, I started to feel cold. I so hope there is a Saw 4. I so want to watch Saw 3 again! It is the picture prefect movie ever. I recommend this movie to everyone. I MEAN EVERYONE! I am so looking forward to this coming on dvd.
11
Saw 2004,  R)
Saw
ONE OF THE BEST THINGS MADE EVER!
12
Misery 1990,  R)
Misery
A REALLY GOOD MOVIE.
13
Saw II 2005,  R)
Saw II
AWESOME! ABSOLUTELY THE BEST NEW HORROR MOVIE TO DATE! CANT WAIT FOR SAW III!
14
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
It was the best Final Destination, had a combination of comedy and scares.
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
"Yes, this is the best! I love this movie. I could watch this hundreds of times!"
16
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
"This is a really good movie. One of the best weather diaster films ever! "
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Two thumbs up, excellent preformances, and absolute best Pirate movie!
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
"The second best Star Wars, and the best of the prequels. "
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
BEST STAR WARS MOVIE EVER
20
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
AWESOME!
21
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
A REALLY GOOD MOVIE.
22
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
EXCELLENT! BEST ENDING EVER!
23
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
A Really Good Movie, the best James Bond movie.
24
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
This movie had me hooked from the beginning, it was amazing, i only started to watch the three movies last weekend, and only saw number two the day before i watched this one...with an ending that suggets a possible 4th one.
25
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
FUCKING AMAZING!!! This movie kicked ass.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments