My Favorite Movies


  horseloverbec's Rating My Rating
1
Coraline 2009,  PG)
2
Hounddog 2007,  R)
3
Push 2009,  PG-13)
4
Since You Went Away 1944,  Unrated)
5
The Secret of Roan Inish 1994,  PG)
6
Hide and Seek 2005,  R)
Hide and Seek
It was predicable and it wasn't scary once bit but Dakota Fanning was brilliant in her role as trumatised Emily Callaway. Robert DeNiro was alright same with Famke Janssen.
7
I Am Sam 2001,  PG-13)
8
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
9
Playing Beatie Bow 1986,  Unrated)
10
Phoebe in Wonderland 2007,  PG-13)
11
Sleepwalking 2008,  R)
12
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
13
Pan's Labyrinth 2006,  R)
14
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004,  PG-13)
15
Io non ho paura (I'm Not Scared) 2003,  R)
16
Voces inocentes, (Innocent Voices) 2004,  R)
17
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
18
Man on Fire 2004,  R)
19
Frankie & Hazel 2000,  Unrated)
20
Picnic at Hanging Rock 1975,  PG)
21
Because of Winn-Dixie 2005,  PG)
22
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
23
Blue Murder at St. Trinian's 1956,  Unrated)
24
The Belles of St. Trinian's 1953,  Unrated)
25
St. Trinian's 2007,  PG-13)
26
Wild Child 2009,  PG-13)
27
Aquamarine 2006,  PG)
28
RV 2006,  PG)
29
Charlotte's Web 2006,  G)
30
Cutlass 2007,  PG)
31
The Door in the Floor 2004,  R)
32
One Magic Christmas 1985,  G)
33
Pollyanna 1960,  G)
34
The Parent Trap 1961,  G)
35
Mary Poppins 1964,  G)
36
The Sound of Music 1965,  G)
37
Disturbing Behavior 1998,  R)
38
Pieces of April 2003,  PG-13)
39
Chestnut: Hero of Central Park 2004,  G)
40
Little Miss Sunshine 2006,  R)
41
Witness 1985,  R)
42
War of the Worlds 2005,  PG-13)
43
Trapped 2002,  R)
44
Beauty Shop 2005,  PG-13)
45
Uptown Girls 2003,  PG-13)
46
I Could Never Be Your Woman 2007,  PG-13)
47
Dustbin Baby 2008,  PG)
48
White Oleander 2002,  PG-13)
49
Flicka 2006,  PG)
Flicka
It's an alright movie I guess, but I have to admit that it's the worst horse movie I have ever seen.
50
Harriet the Spy 1996,  PG)
51
A Little Princess 1995,  G)
52
The Secret Garden 1993,  PG)
53
Back to the Secret Garden 2000,  G)
54
The Little Princess 1939,  G)
55
The Little Colonel 1935,  PG)
56
Our Little Girl 1935,  PG)
57
Susannah of the Mounties 1939,  PG)
58
Curly Top 1935,  G)
59
Stowaway 1936,  G)
60
Little Miss Broadway 1938,  PG)
61
Dimples 1936,  PG)
62
I'll Be Seeing You 1944,  Unrated)
63
Just Around the Corner 1938,  G)
64
Captain January 1936,  G)
65
Poor Little Rich Girl 1936,  G)
66
Rebecca of Sunnybrook Farm 1938,  G)
67
Bright Eyes 1934,  PG)
68
Heidi 1937,  G)
69
When a Stranger Calls 1979,  R)
70
The Birds 1963,  PG-13)
71
Awakenings 1990,  PG-13)
72
Patch Adams 1998,  PG-13)
73
Good Will Hunting 1997,  R)
74
Little Women 1994,  PG)
75
Nanny McPhee 2006,  PG)
76
The Virgin Suicides 1999,  R)
77
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
78
Amy 1998,  PG-13)
79
Stranded 2005,  Unrated)
80
Peaches 2005,  Unrated)
81
V for Vendetta 2006,  R)
82
December Boys 2007,  PG-13)
83
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
84
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
85
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
86
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
87
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
88
Speak 2003,  PG-13)
89
Pictures of Hollis Woods 2007,  Unrated)
90
Role Models 2008,  R)
91
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
92
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
93
Superbad 2007,  R)
94
Knocked Up 2007,  R)
95
Tropic Thunder 2008,  R)
96
The Client 1994,  PG-13)
97
Hell's House 1932,  Unrated)
98
Little Lord Fauntleroy 1936,  Unrated)
99
Jane Eyre 1944,  R)
100
X-Men 2000,  PG-13)
101
Fly Away Home 1996,  PG)
102
Madeline 1998,  PG)
103
Not Without My Daughter 1990,  PG-13)
104
Soapdish 1991,  PG-13)
105
My Girl 1991,  PG)
106
My Girl 2 1994,  PG)
107
Pay It Forward 2000,  PG-13)
108
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
109
A Few Good Men 1992,  R)
110
Nim's Island 2008,  PG)
111
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
112
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
113
Doubt 2008,  PG-13)
114
Happy Feet 2006,  PG)
115
Juno 2007,  PG-13)
116
Death Defying Acts 2007,  PG)
117
Hairspray 2007,  PG)
118
The Missing 2003,  R)
119
The Gift 2000,  R)
120
Babel 2006,  R)
121
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
122
No Reservations 2007,  PG)
123
Ordinary People 1980,  R)
124
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
125
Shock Treatment 1981,  PG)
126
I Heart Huckabees 2004,  R)
127
The Graduate 1967,  PG)
128
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
129
Machuca 2004,  Unrated)
130
Samantha - An American Girl Holiday 2004,  Unrated)
131
An American Girl: Chrissa Stands Strong 2009,  PG)
132
The Uninvited 2009,  PG-13)
133
Opal Dream 2005,  PG)
134
Pirate Radio (The Boat That Rocked) 2009,  R)
135
Heaven Help Us (Catholic Boys) 1985,  R)
136
Legal Eagles 1986,  PG)
137
Crazy People 1990,  R)
138
Nancy Drew 2007,  PG)
139
Tom and Huck 1996,  PG)
140
The History Boys 2006,  R)
141
Mean Girls 2004,  PG-13)
142
Two Bits & Pepper 1996,  PG)
143
The Babysitter's Seduction 1996,  Unrated)
144
David's Mother 1994,  PG-13)
145
Zoe 2000,  Unrated)
146
Fragments 2008,  R)
147
Heavenly Creatures 1994,  R)
148
The Year My Voice Broke 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments