My Favorite Movies


  horsefreak91's Rating My Rating
1
Star! 1968,  G)
Star!
Great movie great songs, don't know why people doesn't like it.
2
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
adore this movie and Emmy is just wonderful!
3
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
love that movie! audrey is amazing! and I love moon river!
4
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
love this movie.. just need more Julie in it..
5
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
really funny movie. but needs more julie..
6
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
I really love this moive it is really good and true feel good movie.
7
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
love it!
8
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
9
RV 2006,  PG)
RV
oh my so freaking funny!
10
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
love it..
11
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
aww I love Mary Poppins! LOVE Julie Andrews!!!
12
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
funny movie
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
It is a sweet and sad movie.. Love it..
14
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
oh such a wonderful movie.. but sad ending!
15
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
16
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
Up Close & Personal
oh god such a wonderful movie and so sad...
17
10 1979,  R)
18
The Next Karate Kid 1994,  PG)
19
High Society 2002,  G)
20
Giant 1956,  G)
21
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964,  G)
22
The Myth of Fingerprints 1997,  R)
23
Welcome to Woop Woop (The Big Red) 1997,  R)
Welcome to Woop Woop (The Big Red)
Love it! hehe But I also ADORES Dee Smart! rock on Dee!;)
24
Keeping Mum ,  Unrated)
Keeping Mum
oh my god! that is such an awesome movie! Love it!
25
Keeping Mum 2005,  R)
Keeping Mum
Love it!
26
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
such a tuching movie!
27
Mary Christmas 2002,  G)
Mary Christmas
aww that is such a cute movie!!!
28
Halloweentown High (Halloweentown III) 2004,  Unrated)
Halloweentown High (Halloweentown III)
aww love those movies
29
Snowball Express 1972,  G)
Snowball Express
that is such a funny movie!! love it!
30
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Love it!
31
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
wow amazing movie!
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I so love this movie!!! I hop there will be a fourth!
33
The Alice 2004,  Unrated)
The Alice
LOVE Erik Thomson! Sigh*
34
13 Gantry Row 1998,  R)
13 Gantry Row
I so wanna see this one!!Love Erik Thomson. And of course love Nicholas Hammond in The Sound of Music. I am so looking forward to the new series with Erik and Rebecca.
35
Somersault 2004,  Unrated)
Somersault
Love Erik Thomson!
36
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Love this movie! One of the best animated movie's I have seen in a long time!
37
Stepfather of the Bride 2006,  Unrated)
Stepfather of the Bride
Love it!! But Of course Georgie Parker is in it! :D
38
The Black Balloon 2008,  PG-13)
The Black Balloon
soo wanna see this can't wait to see wonderful erik again!!
39
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
My fav movie! this is one of the best movies ever made!
40
Scorched 2008,  Unrated)
Scorched
uhhh love it!!! of course Georgie is in it! :D
41
Emerald Falls 2008,  Unrated)
Emerald Falls
awesome movie of course!! Georgie is in it!! :D and Catherine and Andrew!!
42
Australia 2008,  PG-13)
43
Rent 2005,  PG-13)
44
One Special Night 1999,  PG)
One Special Night
ahhh I so love this movie!! one of the best ever!
45
Darling Lili 1970,  G)
Darling Lili
love it, but I would like to see the long version.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments