My Favorite Movies
Quite simply a list of my favourite films. The special ones I can watch over and over until the dvds are scratched to within an inch of their lives! The films that just give me that good feeling. Oh and I cannot properly pick a favourite. But they are in as good an order as I could put them in.
| Horrorshow's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R)
It's a magical film, and an original. A film taken in someone elses hands could not have done the job like Micheal Gondry did I thought. And the lead roles are brilliantly acted by both Jim Carrey (Hurray, we LOVE serious Jim Carrey!) And Kate Winslet. And with the simple message that a love so strong as that - in the end shouldnt be forgotten - because your forgetting a part of yourself too. |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R)
Forgive the shameless obvious quoting but... |
|
| 3 |
If... , Unrated) |
|
| 4 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R)
The most charming moive I've seen in a long time. Like Amelie's fondness for the little pleasures in life, it's the little things that make this so much more joyful to watch. Audrey Tatou is also amazing and Im so glad she was cast in it. As is everyone else actually. The artist guy reminds me of a french version of Kieth Richards. How odd. |
|
| 5 |
Be Kind Rewind 2008, PG-13)
It was fantastic, classic Gondry - it had the whole cinema in stitches which I find a rarity. It is odd that this doesnt seem like a 'big release' movie (Perhaps kitsch indie film of the year has already been stolen by Juno) and I havent seen it getting hyped up but I thought it was fantastic! Jack Black and Mos Def worked well together as the gentle yet ever suffering video shop worker and his roguish irritable companion. And lets not forget Gondry's direction which is why I went to see the film in the first place. Because. he. is. a. genius. |
|
| 6 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 7 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 8 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 9 |
Saturday Night Fever 1977, R) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13)
Don't even get me started. This film thrilled me so much I went out and got a spotted bandana and an assortment of pirate jewellery. Everybody loves pirates, the roguish quality to them is just magnetic and interesting to watch. And although the Will Turner/Elizabeth Swann romance is sickly sweet and the most obvious romance to ever blossom, Johnny Depp's character brings the film a leash of life that earned him not only an oscar nomination but for the sequal's trailer to include around 80 percent of him in it. |
|
| 11 |
Shakespeare in Love 1998, R)
I'm very much in love with this film - be the lines cheesier. But come on - this is Shakespeare! Inventor of the cliche! Sometimes you need a good few cliches to get the romance flowing. It's the classic forbidden love format - but hey. It works for me. And if it doesnt work for you - I'm sure topless Gwyneth Paltrow will. |
|
| 12 |
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995, G) |
|
| 13 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 15 |
The Princess Bride 1987, PG)
Okay - the Princess Bride herself is distrously bland - but Cary Elwes character is this adorable, smart, nimble thing that makes all ladies fall weak for him. The stories typical, but with a comic twist that helps it along - not to mention Billy Crystal's performance. But I think I will always love this film for Cary Elwes lovely purring British voice. Haha, call me shallow. "As you wiiish.." |
|
| 16 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 17 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 18 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Secretary 2002, R) |
|
| 20 |
Donnie Darko 2001, R)
Nothing to do with Jake Gylenhall looking rather handsome in it, but his acting and emotion he puts into his intelligent but overall disturbed character is often compelling viewing. With a storyline spaning many a fansite ramsacked with endless theories as to what it's 'really about' - the story is one that needs thinking about alot - and with a horror twist with that ghastly rabbit... |
|
| 21 |
Son of Rambow 2007, PG-13)
This film was really great, brilliantly heart-warming and the two main boys played their roles excellently. I was really impressed with it's childish naivity and was drawn to a really sweet conclusion. The religious prospect of things could perhaps have been embellished slightly to make things more dramatic but perhaps that would override the film's original intentions. Brilliant! |
|
| 22 |
Hallam Foe (Mister Foe) 2007, R)
A young attractive Scottish lad obsessed with his mother and in love with the woman who looks just like her? If that isnt worth 5 stars what is? It's an excellently cast film - with Jamie Bell excelling in a role that doesnt require extravagant tapdancing. Some of the shots by the clock tower are outstanding too. A film that initially looks innocent is plagued with dark undertones of a Freudian love. |
|
| 23 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 24 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 25 |
Muppet Treasure Island 1996, G)
So I've seen a lot of credible films. I think I'm allowed this anomaly. This is one of my FAVOURITE films ever. I don't care if it's Muppets. I don't care if it's technically ruining one of the greatest novels ever. I don't care that Kevin Bishop's young naive Jim Hawkins is now tainted with Kevin Bishop being a successful comedian who does rude sex jokes. It's just outstanding! One of my favourite adventure and pirate films. AND Tim Currys in it! It's brilliant and fun - and will cheer you up if you are sad. I assure you. |
|
| 26 |
The Actors 2003, R) |
|
| 27 |
Dogma 1999, R) |
|
| 28 |
Me and You and Everyone We Know 2004, R) |



























