Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hoosiernik's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
2
Forget Paris 1995,  PG-13)
3
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
6
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
7
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
I absolutely loved this movie! It portrays life not that different from our own -- its scary, unpredictable, humorous, full of twists and surprises, and definitely not easy...
8
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
9
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
A definite must-see... Rarely does a smile leave your face! Every family should go on a quirky road trip!
10
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
This has got to be one of the greatest movies of all time!
11
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
A wonderful story about a journey after a great loss. Really seems as if you're watching life...
12
V for Vendetta 2006,  R)
13
Elf 2003,  PG)
14
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
A drop-dead hilariously stupid movie!
15
Finding Nemo 2003,  G)
16
Hoosiers 1986,  PG)
17
Notting Hill 1999,  PG-13)
18
About a Boy 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments