My Favorite Movies


  hookedonboost's Rating My Rating
1
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
99.99% perfect film
2
Fight Club 1999,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
I love this, and the Soundtrack!
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
So deep. Most of mates just didn't get it, I loved the fact that I did get it and they just called me weird for "getting it"......
5
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Jean Reno makes this for me, and Gary Oldman's work never fails to impress me. He plays possibly the best bad guy ever created in a film. Gary Oldman - Love your work.
6
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Pat Bateman is the Daddy!
7
Reservoir Dogs 1992,  R)
8
The Fifth Element 1997,  PG-13)
9
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
One of my all time favs....can watch it again and again!! BE 2 was a straight to DVD so might watch it.....
10
Romeo Must Die 2000,  R)
11
Pumping Iron 1976,  PG)
Pumping Iron
Pure Arnie at his best! The one liners in here are some of his greatest!
12
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
One of the greatest films of all time in my book, want to see Redux just to see the difference
13
Commando 1985,  R)
Commando
Level with Pumping Iron as my top Arnie film
14
The Terminator 1984,  R)
15
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
Beutiful film, really enjoyed this....
16
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
17
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
18
Revolver 2005,  R)
Revolver
Very good, very deep...think I will watch this again as its so much to take in with anything but full concentration which I will admit I failed to give it last night.....
19
Predator 1987,  R)
20
Raw Deal 1986,  R)
21
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
22
Contact 1997,  PG)
23
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
and not just because I love Scarlett
24
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Gotta love the twist!
25
The Island 2005,  PG-13)
26
Training Day 2001,  R)
27
Scarface 1983,  R)
Scarface
The World is Yours
28
Human Traffic 1999,  R)
Human Traffic
So many quotes from this film, its unreal!
29
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Mr Bale does it again!
30
Crash 2005,  R)
31
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
"Ever seen fire at Zero Gravity? It's beautiful. It's like liquid it... slides all over everything. Comes up in waves."
32
Weird Science 1985,  PG-13)
33
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I was blown away the first time I saw this!
34
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Brad Pitts finest hour (that and Fight Club)
35
Trainspotting 1996,  R)
36
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
37
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
38
License to Drive 1988,  PG-13)
39
True Romance 1993,  R)
40
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A true feel factor after watching this film, although it is very sad in parts - when the old guy realises that he has place

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments